W jakiej temperaturze prać ręczniki z mikrofibry, aby nadal zachowały swoją chłonność oraz żeby nie straciły nic na swoim wyglądzie?

Miękkie ręczniki, które są przyjemne w dotyku to podstawa. Jednak nieprawidłowo wykonane pranie może to zniszczyć. W jakiej temperaturze prać ręczniki, aby nie uszkodzić ich struktury? To pytanie mogą zadawać sobie nawet te gospodynie domowe, które „mają już swoje lata”.

Pierwsze pranie ręczników – o czym nie można zapomnieć?

Nowe, kolorowe ręczniki zawsze są w stanie sprawić radość każdej osobie. Tym bardziej że wnoszą one świeży powiew do każdego wnętrza. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nowe ręczniki należy wyprać! Tak, w ten sposób zachowuje się bowiem ich chłonność, miękkość. W przypadku nowych ręczników, ważne jest także to, że w ten sposób (po praniu) można pozbyć się ewentualnych chemikaliów i nadmiaru kolorów, które na delikatnej skórze mogą wywoływać podrażnienia. Zanim jednak nowe ręczniki zostaną umieszczone w pralce, powinny zostać namoczone w letniej wodzie przez 24h. 

W jakiej temperaturze prać ręczniki, aby były miękkie i puszyste?

Duża ilość młodych osób, które dopiero „idą na swoje” zadaje sobie pytanie, w jakiej temperaturze prać ręczniki, aby zachować ich puszystość? Czy należy prać osobno ręczniki, czy też można je włożyć do prania razem z innymi ubraniami? 

Jeżeli ktoś chce wiedzieć w ilu stopniach prać ręczniki, to musi wiedzieć, że optymalna temperatura mieści się w granicach od 40 do 60 stopni Celsjusza. Chociaż, nie jest powiedziane, że tak faktycznie będzie. Podstawą jest zwrócenie uwagi na informacje, które znajdują się na metce. Tak, to właśnie dzięki temu będzie można się dowiedzieć, jak wysoka temperatura powinna obowiązywać w trakcie prania. 

Wyjątkiem są ręczniki dla dzieci. Szczególnie dla noworodków. W ich przypadku zaleca się nawet 90 stopni. Dzięki temu we włóknach nie będą zagnieżdżać się żadne drobnoustroje. Pomoże to zadbać o zdrowie najmłodszych dzieci, które są wrażliwe na obecność wszelkiego rodzaju bakterii.

Jak często prać ręczniki z mikrofibry?

Istnieją różne opinie na ten temat. Nie brakuje osób, które mówią o tym, że ręczniki można wymieniać co dwa tygodnie. Dla niektórych ten okres jest już za długi i decydują się na pranie już po tygodniu. Gdzie leży prawda? We własnej łazience.

Częstotliwość prania ręczników uzależniona jest od wilgotności w pomieszczeniu. Nie tylko, jeżeli chodzi o łazienkę, ale także o kuchnię, gdzie ręczniki również się wykorzystuje. Im więcej jest wilgoci, tym większa szansa, że na ręcznikach będą rozwijać się groźne patogeny. Należy więc przynajmniej dwa razy w tygodniu je wyprać. Jeżeli łazienka/kuchnia ma dobrą izolację, a wilgotność nie jest tak odczuwalna, tak często nie trzeba tego robić.

W jakiej temperaturze prać ręczniki? W czym prać ręczniki? Jak wygląda ich suszenie?

Skoro już wiadomo, w jakiej temperaturze prać ręczniki, czas na to, aby sprawdzić, w czym właściwie należy je wyprać. Tak, aby móc zachować miękkość ręczników.

Wystarczy wziąć zwykłe środki piorące, które na co dzień używa się przy ubraniach. Jeżeli ktoś ma wrażliwą skórę, to musi używać delikatnych proszków, które dedykowane są dla najmłodszych dzieci. Ręczniki można zmiękczać płynami, które będą w stanie nadać ładnego zapachu.

Czy każda osoba wie, jak suszyć ręczniki? Kolejne pytanie, które warto sobie zadać. Najlepiej wysuszyć je w suszarce bębnowej. Nie każdy ma jednak taką możliwość. W takim przypadku należy rozwiesić je na całej długości na sznurku. Nie na haczyku, ponieważ w ten sposób dłużej będzie utrzymywać się w nich wilgoć, co sprzyja rozwojowi bakterii. Jeżeli pogoda sprzyja, należy suszyć je na dworze, w miejscu zacienionym. Nie tylko dlatego, że chodzi o kolor (płowienie), ale w ten sposób uda się na dłużej  zachować ich miękkość.

Jak więc widać, nie tak trudno dbać o ręczniki. Pewnie wiele osób przyzna, że nie ma nic gorszego dla skóry, niż wycieranie szorstkim ręcznikiem po kąpieli. Nawet wycieranie rąk szorstkim ręcznikiem nie podnosi komfortu psychicznego, a do tego jest w stanie wywołać podrażnienie skóry.

Teraz już każda osoba wie, w jakiej temperaturze prać ręczniki, żeby były miękki i miłe w dotyku. Należy pamiętać o tym, aby prać nowe ręczniki przed ich pierwszym użyciem. W ten sposób uda się zachować puszystość ręczników. Ręczniki po praniu należy odpowiednio rozwiesić. Zawsze należy wykorzystać właściwie detergenty. Tych kilka wskazówek pomoże zachować odpowiednią jakość ręczników. 

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.