Jak się okazuje, nie każda osoba wie w jakiej temperaturze prać pościel, aby móc zadbać o jej czystość i utrzymanie higieny.

Kupno pościeli należy w odpowiedni sposób przemyśleć. W końcu ma ona istotny wpływ na sen. Podobnie jak wykonywane regularnie pranie. To dlatego należy sprawdzić, w jakiej temperaturze prać pościel. M.in. dzięki temu tkaninę będzie można utrzymać w dobrym stanie.

W jakiej temperaturze prać pościel? W ilu stopniach prać pościel?

Pościel bawełniana, pościel satynowa, pościel z kory, pościel lniana – wybór aktualnie jest bardzo duży. Tak naprawdę każdy może stać się właścicielem takiego kompletu pościeli, który będzie w stanie sprostać oczekiwaniom poszczególnych osób. Ważna jest odpowiednia temperatura prania w każdym z tych przypadków. Ile powinna ona wynosić?

Odpowiedź na to pytanie znaleźć można na metce. Tam bowiem znajdują się zalecenia producenta, dzięki czemu będzie można wiedzieć, na ile stopni Celsjusza należy nastawić pralkę. Z reguły bywa tak, że pościel z satyny bawełnianej oraz inne rodzaje można prać w 40 stopniach. Niekiedy możliwe jest to nawet w 60 stopniach. Jeżeli ktoś chce być pewny tego, że mikrofibra lub flanela nie zostanie zniszczona, powinien sprawdzić informacje z metki.

W jakim programie prać pościel w pralce?

Teraz już każda osoba będzie wiedzieć, w jakiej temperaturze prać pościel, aby nie doprowadzić do jej uszkodzenia. Wbrew pozorom, pielęgnacja pościeli wcale nie jest taka łatwa. Szczególnie, jeżeli ktoś nie sprawdza informacji zamieszczonych także na opakowaniach. Czy można pościel prać w place automatycznej? Oczywiście, że tak. Te nowsze modele mają nawet specjalne programy dedykowane do poszewek od poduszek, prześcieradeł oraz kołdry. Należy jednak sprawdzić czy owe programy przewidują temperaturę wskazaną na metce. Jeżeli zostanie zastosowana zbyt wysoka temperatura, może się okazać, że pościel flanelowa lub z innego materiału się skurczy i nie będzie się już nadawać do użytku.

Jak często prać pościel bawełnianą lub inną?

Regularne pranie pościeli jest bardzo ważne, ponieważ w ten sposób można zadbać o swoje zdrowie. Ile powinna wynosić częstotliwość prania pościeli? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji. Szacuje się jednak, że powinno się to odbywać przynajmniej co 3 lub 4 tygodnie.

Do zmiany pościeli powinno doprowadzić się częściej, jeżeli tylko ktoś wie, że nadmiernie się poci. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii oraz groźnych patogenów, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. Pościel z jedwabiu lub z innych materiałów należy wyprać także zaraz po chorobie, aby organizm nie miał już do czynienia z żadnymi czynnikami chorobotwórczymi. Pomimo tego, że człowiek wyzdrowiał, to na pościeli na pewno pozostały jakieś zarazki. Pranie pomoże się ich pozbyć.

W jakiej temperaturze prać pościel? W czym prać pościel?

W przypadku pościeli wykonanej z satyny zawsze należy zachować ostrożność. Jest to delikatny materiał, który wymaga odpowiedniego podejścia. Szczególnie, jeżeli nikt wcześniej nie miał z nim do czynienia. Może się bowiem okazać, że zalecenia są zupełnie inne niż w przypadku pościeli z mikrofibry. Na dodatek należy zrezygnować z odwirowania satyny. Może to bowiem doprowadzić do nadmiernego pogniecenia materiału. Lepiej więc prześcieradło i poszewki rozwiesić na sznurki, dzięki czemu całość będzie mogła swobodnie wyschnąć.

Wiedząc w jakiej temperaturze prać pościel, czas zwrócić uwagę na zastosowane detergenty. Pościel należy prać przy wykorzystaniu delikatnego proszku lub płynu. Nie należy stosować go w dużych ilościach – szczególnie, jeżeli ktoś będzie całość prał ręcznie. Może się bowiem okazać, że spłukanie detergentu wcale nie będzie tak łatwe. 

Jeżeli ktoś wie, że ma delikatną skórę (jak to bywa w przypadku noworodków i małych dzieci), powinien wykorzystać środki chemiczne, które dedykowane są dla alergików, aby móc zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nie są one tak mocno agresywne, więc nie trzeba będzie obawiać się o czerwone i swędzące wykwity na skórze.

Pościel można ze spokojem prać w domowej pralce. Nikt nie musi odnosić jej do specjalnych pralni, gdzie za taką usługę należy zapłacić dodatkowe pieniądze. Ze spokojem w domowym zaciszu można prać różne gatunki pościeli i każda osoba będzie w stanie sobie z tym poradzić. Korzystając z powyższych wskazówek, wiesz już w jakiej temperaturze prać pościel, aby móc zadbać o jej wygląd oraz przyjemny dotyk dla skóry.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.