Coraz więcej osób jednogłośnie twierdzi, że dni uciekają im coraz szybciej. Praca, kariera zawodowa, obowiązki domowe i inne sprawunki sprawiają, że niekiedy czasu brakuje nawet na sen.

Jak znaleźć czas dla siebie, zwłaszcza kiedy na świecie już jest dziecko?

O ile wiele osób narzeka na ciągły niedobór czasu, jeszcze kiedy studiują, bądź pną się po szczeblach kariery, o tyle już młodzi rodzice kompletnie nie wiedzą, w co włożyć ręce. Jak znaleźć czas dla siebie przy małym dziecku (ale też wtedy, kiedy jeszcze nie jest się rodzicem) i złapać dystans?

Jak znaleźć czas dla siebie – odpoczynek, relaks i dbanie o swoje potrzeby

Nieustanny pęd życia sprawia, że coraz więcej osób czuje się poddenerwowana, zestresowana oraz najzwyczajniej w świecie przemęczona. Obowiązki zawodowe mieszają się z tymi domowymi, a chęć poszerzania wiedzy oraz horyzontów wiedzie prym nad wygospodarowaniem dla siebie czasu wolnego.

O ile wykonywanie codziennych czynności i dbanie o swoich bliskich jest bardzo istotne, o tyle bez zadbania o siebie i swój czas wolny, nie jesteśmy w stanie robić tego na dłuższą metę. Każdy potrzebuje chwili dla siebie, a tym samym relaksu i wytchnienia od trosk dnia codziennego. Bez tego nie jesteśmy w stanie skutecznie troszczyć się o innych, a skumulowany wewnątrz organizmu stres, wpływa destrukcyjnie również na nasze zdrowie.

Jak znaleźć czas dla siebie i zacząć respektować swoje potrzeby, zarówno wtedy kiedy nie jest się jeszcze rodzicem, jak również wówczas kiedy młody człowiek jest już na świecie?

Jak znaleźć czas dla siebie przy dziecku

O ile przeplatając swój czas studiami, pracą, siłownią czy też innymi codziennymi powinnościami, możemy odnosić wrażenie, że nasza doba jest za krótka, to zdecydowanie większe trudności zaczynają pojawiać się dopiero wówczas, kiedy na świecie pojawia się nowy człowiek. Okazuje się bowiem wówczas, że wolny czas dla siebie nie występuje tyle, co rzadko, gdyż jego po prostu nagle nie ma.

Jak wygospodarować czas tylko dla siebie i tym samym jak znaleźć czas dla siebie przy dziecku, kiedy masz wrażenie, że doba i tak już jest zdecydowanie za krótka na zrobienie wszystkiego, co by się chciało?

Przede wszystkim pomyśl o tym, co sprawia Ci przyjemność. Warto wówczas znaleźć chociaż 2 czy też 3 rzeczy i ustalić, że np. tego i tego dnia tygodnia będziesz mogła pozwolić sobie na przekazanie opieki nad dzieckiem drugiemu rodzicowi, a sama zrobić sobie np. domowe spa, ćwiczenia fitness, spotkanie z przyjaciółką czy też nawet odespanie nieprzespanych nocy.

Nieważne jest to, na co poświęcisz ten czas, ważne jest jednak to, żeby on był w pełni dla Ciebie.

Jak zadbać o siebie i swój relaks?

Wiele psychologów jednoznacznie potwierdza, że dopiero szczęśliwa i zadbana mama jest w stanie dać szczęście i bezpieczeństwo swojemu dziecku oraz oczywiście stworzyć udany związek. Dlatego też, oprócz poświęcenia czasu rodzinie, warto tak go zawsze planować, żeby mieć dla siebie w ciągu dnia chociaż małą chwilę na wytchnienie.

Na początku mogą być to nawet niewielkie ilości czasu, ale już sam fakt wyrobienia w sobie nawyku dbania o siebie i brania siebie i swoich potrzeb pod uwagę, zmienia bardzo dużo, gdyż codzienne zmiany zaczynają się od przesterowania swojego myślenia.

Czy dla się mieć czas tylko dla siebie, będąc mamą?

Robienie kilku rzeczy na raz to domena wielu kobiet. Wiele z nas chciałoby jednocześnie gotować obiad, robić przysiady, słuchać podcastu, karmić dziecko i planować w skupieniu kolejny dzień.

Prawda jest jednak taka, że trudno to nazwać czasem tylko dla siebie, a raczej odhaczaniem kolejnych punktów z obowiązkowej listy do zrobienia. Dlatego też, zastanawiając się, jak znaleźć czas dla siebie, będąc mamą, warto do takiej listy zadań do zrobienia, dodać sobie do kalendarza, jako priorytet, obowiązkowy relaks i czas na złapanie dystansu, a następnie odłożyć wszystko, co może nam w tym przeszkodzić i dać sobie tę przestrzeń.

Kalendarz pełen obowiązków domowych a swój czas na relaks

Jak znaleźć czas dla siebie w gąszczu codziennych zawirowań? Nie ma się co oszukiwać, że kiedy postanowi się ustalić chwilę czasu wolnego dla siebie każdego dnia, to nagle ta doba się wydłuży. Czasem wręcz może kusić, żeby zacząć robić coś dla siebie, ale dopiero kolejnego dnia, bo przecież wszyscy wokół nas w tej chwili bardzo potrzebują.

Takie odkładanie nie ma jednak sensu, a relacja z samą sobą i pielęgnowanie jej to najlepsze, co można zrobić nie tylko dla siebie, ale również dla innych. Jeżeli same nie zadbamy o siebie, to nikt inny tego za nas nie zrobi.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.