Nie brakuje „słodkich i cudownych” ubranek dla noworodka, które zachwycają wszystkich. Każdy rodzic musi wiedzieć, w czym prać ubranka noworodka.

Niemowlak wywraca świat do góry nogami w takim pozytywnym sensie. To radość i szczęście, które oczekiwane było przez dziewięć długich miesięcy. W tym czasie rodzice na pewno starannie przygotowali wyprawkę dla malucha, w tym także odpowiednią garderobę. Czy przyszli rodzice wiedzą w czym prać ubranka noworodka?

Pranie ubranek noworodka – kiedy należy tego dokonać?

Niemowlę ma bardzo wrażliwą skórę, dlatego należy pamiętać o tym, że jego ubranka należy wyprać po raz pierwszy zaraz po ich zakupie! Wielu dorosłych o tym zapomina z zaskoczeniem odkrywając, że ich dziecko ma czerwone plamy na ciele po założeniu nowych bodziaków, koszulek, itd. Nie można zapomnieć o tym, że ubranka dziecięce zanim zostaną kupione, dotykane są przez ogromną ilość osób, które mogą być nosicielami różnych zarazków. Pierwsze pranie, jeszcze przed założeniem pomaga pozbyć się także nadmiaru koloru oraz wypłukaniu ewentualnych środków chemicznych związanych z ich produkcją.

W czym prać ubranka noworodka? Preparaty do ubranek niemowlęcych

Zwykły proszek do prania, który wykorzystywany jest w przypadku osób dorosłych, jest kategorycznie zabroniony. W pierwszych miesiącach życia dziecka skóra jest bardzo wrażliwa i takie detergenty mogą powodować nie tylko czerwone placki, ale także naruszenie naskórka u malutkich dzieci.

W czym prać ubranka noworodka? Do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia potrzebne są specjalne preparaty, które dodatkowo muszą posiadać rekomendację Instytutu Matki i Dziecka.  Są to środki chemiczne, które mają właściwości hipoalergiczne. Pranie ubranek dla noworodka będzie odbywać się w bezpiecznych warunkach, dzięki czemu nikt nie narazi zdrowia swojego malucha.

Starym i sprawdzonym sposobem, który wykorzystywany był przez poprzednie pokolenia, są płatki mydlane. W dawnych czasach nie było tak dużej ilości proszków i płynów do płukania, jak obecnie. Młode mamy musiały sobie jakoś radzić i pomagały im w tym właśnie owe płatki.

W jakiej temperaturze prać ubranka niemowlęce? Bezpieczeństwo ubranek dziecięcych

Wysoka temperatura prania ubranek noworodka i niemowlaka wskazana jest po to, aby móc dzięki temu pozbyć się zarazków, kurzu i roztoczy – kolejnych czynników wzmagających alergię. W ilu stopniach prać ubranka dziecięce? Odpowiednie informacje zawiera metka, która znajduje się na każdym ciuszku. Znaleźć tam można zalecenia producenta, które pomogą zachować bezpieczeństwo. Także po to, aby nie doszło do skurczenia garderoby małego dziecka. Najczęściej można spotkać się z tym zaleceniem, że ubranka należy prać w 60 stopniach. Aczkolwiek, można spotkać się z tym, że nawet 90 stopni będzie można ustawić.

Czy muszę prasować ubranka niemowlaka?

Może nie każdy rodzic to lubi, ale nie tylko należy prać ubrania małych dzieci. Należy je także wyprasować. Żelazko, gdzie zawsze stosowana jest wysoka temperatura, finalnie pomaga pozbyć się ewentualnych drobnoustrojów i groźnych patogenów, które nie zostały wyeliminowane w praniu. Wielu lekarzy przyznaje, że zaleca prasowanie garderoby przynajmniej do 3 roku życia, dla bezpieczeństwa skóry dziecka.

W czym prać ubranka noworodka? Specjalne plamy do usunięcia

W czym prać ubranka noworodka, jeżeli są na nich plamy trudne do usunięcia? Na pewno należy unikać wybielaczy! Świeże plamy z owoców można usunąć płynem do mycia naczyń. Tak nawilżoną plamę należy zostawić na pół godziny, a potem całość wyprać w pralce. Zaschnięte plamy moczu usuwa się roztworem z octu, który należy przyrządzić w równych proporcjach z wodą. Potem całość należy wyprać z udziałem proszku. Uporczywe plamy z mleka można nasączyć roztworem, który zostanie przyrządzony na bazie amoniaku (jedna łyżka 8% lub 25% na 3 litry wody). Potem całość należy wrzucić do pralki. Stosowanie nawet specjalnych środków zawsze wymaga finalnego umieszczenia w pralce i wyprania w normalny sposób. 

Nie jest powiedziane, że małe dziecko będzie w przyszłości alergikiem, które wymagać będzie stosowania dedykowanych leków. Jednak skóra noworodków jest bardzo delikatna, dlatego należy mieć odpowiedni proszek i płyn do prania. W ten sposób będzie można z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować ubranka dla noworodka, zanim pojawi się na świecie. Pierwsze ubranka dla noworodka na długo zostają w pamięci. Należy zadbać o ich właściwą pielęgnację, aby na skórze dziecka nie pojawiały się podrażnienia.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.