Kobieta u ginekologa, będąc na pierwszej wizycie, może czuć się niezbyt pewnie, a brak wiedzy może potęgować strach przed nieznanym.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa? Specjaliści mówią o tym, że decyzja powinna zapaść przed chęcią rozpoczęcia współżycia. Kobieta u ginekologa może tak naprawdę pojawić się w dowolnym momencie – nie tylko po antykoncepcję, ale także w celu wykonania profilaktycznych badań.

Dlaczego kobieta u ginekologa może czuć się niepewnie?

Pierwsza wizyta i badanie ginekologiczne wzbudza wiele obaw. Nie oznacza to jednak tego, aby takie wizyty odkładać w nieskończoność. Tym bardziej że późno wykryty rak szyjki macicy, który może dotknąć kobiety w różnym wieku, stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także życia pacjentki.

Lekarz ginekolog to osoba, której panie mogą się wstydzić. Szczególnie, że muszą się rozebrać, co jest konieczne do zbadania narządów płciowych. Należy pamiętać o tym, że dla ginekologa takie rzeczy są codziennością, a jego obowiązkiem nie jest ocenianie. Nie można także wstydzić się problemu, z jakim pacjentka zgłasza się do gabinetu. Po to jest ten lekarz, aby uporał się ze wszystkimi dolegliwościami, które mogą tyczyć się spraw intymnych.

Pierwsza wizyta u ginekologa – cytologia i inne sprawy

Ginekologia bardzo mocno rozwinęła się w ostatnich latach, dzięki czemu można wyleczyć wiele chorób. Jak wygląda wizyta u ginekologa? To pytanie, które pojawia się w głowach wielu młodych kobiet.

W gabinecie ginekologicznym na „dzień dobry” organizowany jest wywiad. Kobieta u ginekologa będzie musiała opowiedzieć o swoich miesiączkach, ewentualnym współżyciu, o chorobach w rodzinie – szczególnie, jeżeli odnoszą się one do spraw kobiecych, itd.

Jeżeli kobieta jest dziewicą, to ginekolog ogląda zewnętrzne narządy płciowe. Panie, które mają już za sobą pierwszy stosunek seksualny, będą miały zrobioną cytologię. Jest to ten rodzaj badania, które przewiduje pobranie wymazu. Badania cytologicznego w ogóle nie trzeba się obawiać, ponieważ jest ono całkowicie bezbolesne.

Badanie narządów płciowych

Po zakończonej cytologii odbywa się tzw. badanie dwuręczne. Kolejne, którego nie należy się bać. Jest ono potrzebne do tego, aby móc ocenić położenie, wielkość i ruchomość i/lub ewentualną bolesność macicy i jajników. Lekarz badanie wykonuje ręcznie. Może dla kobiet, które nigdy nie miały z tym do czynienia. brzmieć nieco makabrycznie, ale lekarz zawsze dba o delikatność i komfort pacjentki. W trakcie tego badania jedną ręką ginekolog dotyka szyjki macicy. Druga ręka musi znaleźć się na zewnętrznych powłokach brzusznych. Jeżeli lekarz uzna to za konieczne, może podjąć decyzję o tym, aby wykonać badanie dopochwowe. U dziewic może odbywać się zewnętrznie – przez brzuch lub doodbytniczo. 

Kobieta u ginekologa i USG piersi

Badanie piersi należy wykonywać regularnie! Szczególnie po 25 roku życia, przynajmniej raz w roku należy zgłosić się do ginekologa, który wykona takie badanie. Jest to ważne dla każdej kobiety, która jest świadoma tego, że systematycznie wykonywane badania są w stanie ocalić nie tylko zdrowie, ale także życie. Każda kobieta u ginekologa może zapytać także o to, jak prawidłowo wykonywać samobadanie. Jest to bardzo łatwy proces, którego wcale nie trzeba się obawiać. 

Jak często należy odwiedzać gabinet ginekologiczny?

Jeżeli kobieta czuje się dobrze, nie musi tak często chodzić do ginekologa. Wystarczy wizyta raz do roku. Z tej reguły wyłączone są te panie, które planują zajść w ciąże (i od dłuższego czasu mają z tym problem) lub też już spodziewają się dziecka. W tym drugim przypadku, wizyty będą odbywać się co cztery tygodnie. Pod koniec ciąży, o regularności wizyt zdecyduje sam lekarz. Planowanie ciąży i rozwiązywanie problemów z tym związanych uzależnione jest od zidentyfikowanych dolegliwości. Należy udać się do ginekologa szybciej, jeżeli w trakcie samobadania okazało się, że w piersiach wyczuwalne są guzki.

Kobieta u ginekologa może czuć się niekomfortowo. Szczególnie jeżeli jest to jej pierwsza wizyta i jej wiedza jest bardzo skromna. Należy jednak pamiętać, że nie można się nastawiać do tego negatywnie. Jeżeli lekarz powie, że należy rozebrać się od „pasa w dół” lub od „pasa w górę”, w jego słowach nie należy dopatrywać się niczego złego. Jest to standardowa procedura, której musi się poddać każda kobieta. Należy pamiętać o takich regularnych wizytach, aby móc spać spokojnie każdego dnia, nie obawiając się o własne zdrowie.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.