Skoro czuje się dobrze, nie muszę myśleć o żadnych badaniach. Można przypuszczać, że takie myślenie jest czymś dość częstym. Nie oznacza to jednak tego, że mowa o podejściu, które jest właściwe – jakie badania po 30 roku życia kobietom warto zrobić?

W kwestii chorób ogromną rolę odgrywają lęki – a przynajmniej takie można odnieść wrażenie. Nie chcemy się badać, ponieważ podświadomie boimy się tego, czego możemy się dowiedzieć. Oczywiście taka postawa jest skrajnie nierozsądna. Szybkie wykrycie choroby to szansa na długie życie. Jakie badania po 30 roku życia kobietom są potrzebne?

Jakie badania po 30 roku życia kobietom warto zrobić? Badanie profilaktyczne

Najlepiej zacząć od tego, że profilaktykę można określić lekarstwem na rozmaite dolegliwości. Nie ma znaczenia, co chcemy sprawdzić. Najważniejsze to mieć dokładne informacje na temat stanu zdrowia. Problemy nie muszą od razu się objawiać.

Warto też pamiętać, że mówienie o wieku to zawsze kwestia umowna. Jeżeli na piersi dzieje się coś niepokojącego, nie ma się nad czym zastanawiać – trzeba działać. Kto wie, może warto wykonać USG piersi? Rzecz jasna trudno jest rozmawiać o szczegółach – zwłaszcza że czasem konieczny jest obszerny pakiet badań. Naturalnie nie należy się tym jednak stresować. Najważniejsze jest to, aby zadbać o swoje zdrowie.

Pakiet badań wykonywać raz w roku?

Można zetknąć się ze stwierdzeniem, zgodnie z którym badania profilaktyczne powinno się wykonywać mniej więcej raz w roku. Wydaje się, że jest to optymalna częstotliwość – przy założeniu, że nie dzieje się nic niepokojącego. Przy niepokojących objawach wszelkie potrzebne badania warto wykonywać jak najprędzej. Wczesne wykrycie problemu może okazać się bezcenne.

Badania dla kobiet po 30 – mocz, badanie krwi i wiele więcej

Lista badań profilaktycznych dla kobiet jest dość długa. Wiele osób może to dziwić, wszak mowa o wieku, który nie jest uznawany za zaawansowany. To zresztą też pokazuje, jak ogromne znaczenie mają regularne badania. Co warto zrobić po 30?

Niektóre panie zastanawiają się nad tym, jakie badania po 30 roku życia kobietom, a tutaj nie ma nad czym myśleć. Należy zwrócić uwagę na:

  • morfologię krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • glukozę na czczo,
  • hormony tarczycy,
  • lipidogram,
  • cytologię,
  • badanie piersi,
  • badanie wzroku.

W kontekście poważnych chorób często myśli się o nowotworze, ale przecież wiele słyszy się choćby o cukrzycy czy tym, z czym wiąże się cholesterol.

Nie ma też co ukrywać, że sytuacja w publicznej służbie zdrowia jest daleko od optymalnej. Jeżeli badania laboratoryjne wykonywane są prywatne, nie można zapomnieć o konsultacji z lekarzem – diagnostyka musi być skuteczna (a bez profesjonalnego wsparcia jest to niemożliwe). Nie ma znaczenia, czy chodzi o pomiar ciśnienia, poziom glukozy we krwi czy może raka szyjki macicy. Ważne – jeżeli wykonywane badania nie wskazują na nic złego, również należy umówić się na wizytę.

Profilaktyka szansą na szybkie wykrycie choroby – podstawowe badania?

W kontekście rozmaitych badań problem może stanowić też wiele nieznanych pojęć. Jakie badania należy wykonać w przypadku podejrzeń choroby sercowo-naczyniowej? Czym są trójglicerydy? Pytań jest wiele i czasem zwyczajnie brakuje na nie odpowiedzi.

Świetnym przykładem są też badania przesiewowe. Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, chodzi o takie badania laboratoryjne, które pozwalają na bardzo szybkie wykrycie danej choroby. Możemy też rozmawiać choćby o określeniu ryzyka występowania konkretnej choroby. Wykonanie badań kontrolnych to nie wszystko – wypada jeszcze wiedzieć, jakie badania po 30 roku życia kobietom są istotne.

Częstotliwość diagnostyki – co i kiedy warto zrobić?

Była mowa o tym, że pewne badania diagnostyczne dobrze jest wykonywać raz w roku. Wiele osób może powiedzieć, że jest to duża częstotliwość, ale tu chodzi o zdrowie. Po prostu dobrze jest zastanowić się nad tym, jakie badania warto wykonać. Poza tym o zdrowiu można dyskutować długo – zdarza się, że jakieś badanie wystarczy wykonywać raz na 5 czy raz na 3 lata. Najważniejsze jest jednak to, żeby wszystko odbywało się w stałym kontakcie z lekarzem.

Co sprawdzić? Morfologia, cytologia czy tarczyca – lista ważnych badań

O zdrowiu należy myśleć nawet wtedy, gdy wydaje się, że wszystko jest w absolutnym porządku. Pomiar ciśnienia krwi, stężenie cholesterolu HDL, poziom cukru we krwi – regularne badania profilaktyczne mogą powiedzieć wiele o stanie zdrowia. Warto też pamiętać o tym, że absolutnie nie należy niczego się obawiać. Badania profilaktyczne dla kobiet po 30 roku życia to szansa na długi i szczęśliwy żywot.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.