Zdrowie ma się tylko jedno, więc należy o nie dbać. Pakiet badań dla kobiet jest w stanie pomóc podjąć odpowiednie kroki w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Wybierając pakiet badań dla kobiet będzie można wykazać się swoim zdrowo rozsądkowym podejściem do własnego zdrowia. Nie można bowiem zapomnieć, że im wcześniej cokolwiek zostanie wykryte, tym szybciej będzie można podjąć leczenie.

Jaki pakiet badań dla kobiet warto wykonać w laboratorium? Badania profilaktyczne w podstawowym zakresie

Nawet jeżeli kobieta nie narzeka na swój stan zdrowia, powinna się regularnie badać. Choroba może stać się podstępnym wrogiem, który zaatakuje znienacka, nie dając już żadnych szans na obronę. 

Badania profilaktyczne dla kobiet oferują placówki laboratoryjne, które zapraszają szczególnie te osoby w okolicach 30 roku życia i starsze. Wszystko uzależnione jest od miejsca, gdzie się trafi. Na ogół bywa jednak tak, że podstawowe badania laboratoryjne obejmują:

  • morfologia krwi oznaczaną jako morf;
  • cholesterol całkowity – chol;
  • chlorki surowicy – cl;
  • glukozę  – gl;
  • tarczycę – tsh;
  • magnez w surowicy – mg;
  • badanie ogólne moczu – mocz.

Badanie krwi w punkcie pobrań (wszystkie wymienione rodzaje, oprócz ostatniego, wymagają pobrania krwi) należy wykonać z samego rana. Należy stawić się na nie na czczo. Kobiety muszą pamiętać także o tym, że można wykonać badania miesiączkując, ale tylko pomiędzy 1 a 3 dniem. 

Kto powinien wykonać pakiet badań krwi i moczu?

Pakiet badań dla kobiet dedykowany jest tak naprawdę dla wszystkich, bez wyjątku. W ten bowiem sposób można bowiem ocenić ogólny stan zdrowia. Jeżeli wyniki będą budzić niepokój, należy udać się do lekarza. To on podejmie decyzję o kolejnych krokach, które powinny zostać podjęte. 

W diagnostyce wykorzystywane są nowoczesne metody, dzięki czemu można sprawdzić tak naprawdę każdy hormon. Wśród badań, które można kolejno wymienić, znajduje się pomiar ciśnienia krwi, odczyn Biernackiego, itd. Kto powinien wykonywać badania z takiego zakresu? Przede wszystkim te panie, które mają do czynienia z chorobami przewlekłymi. Na pewno o kompleksowych badaniach, które będą w stanie wykryć także nowotwór na wczesnym etapie, powinny pomyśleć kobiety obciążone genetycznie. Jest to ważne dla kobiet w każdym wieku, szczególnie jeżeli w poprzednich pokoleniach występował rak piersi, trzustki lub inne odmiany tych chorób.

Lipidogram i kreatynina

Wśród badań, które mogą wykonać kobiety, znajduje się lipidogram. Kolejna propozycja, która polega na pobraniu krwi. W trakcie jego trwania oznaczane są cholesterol całkowity (TC), frakcja lipoprotein wysokiej gęstości (HDL), frakcja lipoprotein niskiej gęstości (LDL) i triglicerydy. Ewentualne nieprawidłowości mogą prowadzić do wielu zaburzeń, które mogą spowodować problemy z materiałem energetycznym i budulcowym.

Kolejnym badaniem, które może zostać wykonane, jest kreatynina, która pomaga ocenić stan nerek. Czasem wykonuje się je także przed podaniem badań wymagających kontrast, który może być czynnikiem mocno obciążającym dla nerek. W trakcie mierzone jest stężenie kreatyniny w surowicy krwi. Wysokie wyniki (ponad normę) bardzo często obserwuje się u osób odwodnionych. Niższe mogą być spowodowane znacznym ubytkiem wagi.

Pakiet badań dla kobiet – profilaktyka na pierwszym miejscu

Bez względu na zdrowy styl życia, dietę i inne czynniki, ważne są regularne badania ginekologiczne. Wśród nich można wymienić USG, dzięki czemu będzie można ocenić macicę, jajniki, itd. Panie muszą pamiętać o USG piersi! Szczególnie, jeżeli w trakcie samobadania zostały zlokalizowane jakiekolwiek guzki. Wczesna profilaktyka jest w stanie zaradzić wielu kłopotliwym sytuacjom, które mogą wymagać intensywnego leczenia. Badania ginekologiczne są ważne tam samo, jak badania krwi, które omówione zostały powyżej. W gabinecie ginekologa należy pojawiać się przynajmniej raz do roku. Lekarz na samym początku przeprowadzi wywiad, zadając m.in. pytania o miesiączkę (ostatnią, długość trwania, itd.), przebyte ciąże, poronienia. Regularna dbałość o takie wizyty pomogła już wielu kobietom, więc należy brać z nich przykład.

Pakiet badań dla kobiet oferuje wiele placówek diagnostycznych, które mogą sprawdzić poziom witaminy D, CRP oraz wiele innych parametrów. Jeżeli kobieta nie wie, które badania wykonać troszcząc się o swoje zdrowie, zawsze może zapytać o to lekarza, który będzie w stanie podpowiedzieć coś w tej kwestii. Wynik badania będzie można odebrać osobiście w placówce, gdzie były one wykonywane lub odczytać online.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.