Coraz więcej ludzi deklaruje poczucie bycia samotnym, a niekiedy nawet opuszczonym. Czym dokładnie jest taka samotność i dlaczego dotyka ona tak wielu z nas?

Jak radzić sobie z samotnością, kiedy zaczyna ona pukać do naszych drzwi?

Doba życia w pośpiechu, ale też czasu szeroko rozwiniętej technologii, a co za tym idzie kontaktów online, sprawia, że coraz więcej osób uskarża się na bycie samotnym i nie zawsze chodzi tutaj stricte o brak bliskich osób wokół. Można by było rzec, że wszelkiej maści rozmowy w mediach społecznościowych zapobiegną temu zjawisku. Dlaczego więc jest inaczej i jak radzić sobie z samotnością na co dzień?

Jak poradzić sobie z samotnością? Kiedy czujemy się samotni? 

Nie bez powodu mówi się, że człowiek jest zwierzęciem stadnym. Można mieć oczywiście naturę samotnika, ale nie da się ukryć, że od czasu do czasu każdy z nas potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi – wymiany doświadczeń, dzielenia wspólnych pasji czy też po prostu porozmawiania i wsparcia się w troskach dnia codziennego. Pomaga to zniwelować poczucie osamotnienia oraz pustkę.

Co jednak zrobić, kiedy czujemy się samotni, pragniemy relacji z innymi, ale nie potrafimy się przełamać i wyjść ze swojej izolacji? Jak radzić sobie z samotnością? Problem samotności to tak naprawdę kłopot ludzi na całym świecie.

Samotność i poczucie osamotnienia – przyczyny

Okazuje się, że nie zawsze samo poczucie samotności wystarczy, żeby zmienić ten stan rzeczy. Może to być iskra, która pozwoli podjąć dalsze decyzje, ale prawda jest taka, że często osoby samotne, mając negatywny obraz samego siebie i tym samym niskie poczucie własnej wartości, nie są w stanie tak z dnia na dzień wejść w interakcje z innymi osobami. 

Jak radzić sobie z samotnością w takim przypadku? W takiej sytuacji, żeby poradzić sobie z samotnością, dobrym pomysłem może być znalezienie odpowiedniego specjalisty i rozpoczęcie psychoterapii, która pomoże pozbyć się lęku społecznego, ale też zbudować nowy obraz siebie. Psychoterapeuta otoczy nas wsparciem i pomoże ruszyć dalej.

Niewłaściwe sposoby radzenia sobie z samotnością

Trzeba w tym miejscu wyraźnie zaakcentować, że nie wszystkie sposoby radzenia sobie z samotnością są godne polecenia. Uczucie samotności potrafi być na tyle przytłaczające, że wiele osób przez samotność często podejmuje niekoniecznie dobre decyzje. Innymi słowy wiele osób zagłusza uczucie pustki i przewlekłą samotność używkami, słodyczami, pracą, a nawet sportem i o ile samotność i brak ukochanej osoby potrafi bardzo doskwierać, o tyle brak zatrzymania się i ucieczka w wymienione wyżej rzeczy nie jest rozwiązaniem, a często dolaniem oliwy do ognia.

Lęk przed samotnością i rodzaje samotności

Jak radzić sobie z samotnością? Chociaż może to zabrzmieć jak wyświechtany frazes, to to, w jakiej rodzinie dorastaliśmy, będzie miało wpływ na to, jak postrzegamy siebie i tym samym, jak nawiązujemy kontakty z innymi osobami. Złe wzorce wyniesione z domu rodzinnego, ale też negatywne doświadczenia życia dorosłego mogą sprawić, że jest nam trudno nawiązać nowe kontakty czy też utrzymać więzi z innymi. Kierując się lękiem przed samotnością, niejednokrotnie wchodzimy wówczas w niesatysfakcjonujące związki, bądź też, wręcz przeciwnie – nie jesteśmy w stanie wyjść ze swojej strefy komfortu, co prowadzi do poczucia coraz większego osamotnienia.

Zdarza się też tak, że możemy mieć mnóstwo bliskich ludzi wokół, ale mamy wrażenie, że oni nas nie rozumieją, co powoduje samotność emocjonalną i poczucie pustki.

Przyczyny i objawy samotności

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest główną przyczyną samotności. Pomijając kwestię, wspomnianego wyżej poczucia niskiej wartości, niskiej samooceny i tym samym poczucia braku sprawczości, żeby być w stanie wyjść do ludzi ze swojej izolacji społecznej i podjąć inicjatywę poznania kogoś bliskiego, niejednokrotnie przyczyną samotności może być też przeprowadzka do nowego miasta i tym samym brak osób o podobnych zainteresowaniach i wartościach.`

Relacje z innymi ludźmi są bardzo ważne, a zanim się kogoś pozna w nowym miejscu, może minąć dużo czasu.

Jak radzić sobie z samotnością? Samotność wiąże się nie tylko z brakiem bliskich relacji, chwilowym odczuwaniem smutku, brakiem poczucia przynależności czy też po prostu byciem samemu. Jednym z głównych objawów samotności jest fakt, że wpływa ona, zarówno na zdrowie psychiczne, jak również na zdrowie fizyczne.

Trudno bowiem bez życia w zgodzie ze sobą, poczuciem więzi z innymi i bliskości być w pełni zdrowym i szczęśliwym.

Jak radzić sobie z samotnością – czy szukać wsparcia?

Jak widzimy, tematyka samotności jest bardzo rozległa i trudno wskazać jedno najlepsze rozwiązanie, jak radzić sobie z samotnością. Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli odczuwamy dyskomfort oraz blokadę przed relacjami z innymi, warto zaczerpnąć pomocy i nie bać się odrzucenia. Chroniczna samotność, to najgorsze, co może nas spotkać i warto szukać wsparcia społecznego.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.