Prawidłowe pranie poduszek w pralce pozwala zachować ich świeżość i czystość. Zastanawiasz się, jak prać poduszki w zależności od rodzaju wypełnienia? Jak często prać poduszki i jakimi zasadami się kierować? Przeczytaj nasz artykuł i zadbaj o swój komfort snu!

Jak często prać poduszki?

Świeżość pościeli ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również i zdrowie! Brudna poduszka zawiera w sobie niezliczoną ilość bakterii i grzybów, które mogą potęgować działanie trądziku, astmy czy alergii skórnych.

Poduszkę zaleca się prać co najmniej kilka razy w roku. W okresie wiosenno-letnim, gdy pocimy się w nocy, należy prać ją nieco częściej. Poza praniem poduszkę można również wystawiać na mróz. Taki zabieg również pozwala pozbyć się drobnoustrojów.

Jeśli z kolei chodzi o pranie poszewek na poduszkę, one powinny być czyszczone znacznie częściej, bo nawet i raz w tygodniu. Regularnie prać należy także materac, kołdrę, prześcieradło, a nawet i pokrowiec na materac.

Przed praniem sprawdź swoją poduszkę

Jeszcze przed wstawieniem prania, powinieneś sprawdzić swoją poduszkę. Musisz sprawdzić przede wszystkim wypełnienie poduszki, ale również zalecenia dot. prania od producenta, które znajdują się na metce. Upewnij się, że poduszka nadaje się do prania w pralce oraz czy bęben pralki jest wystarczająco duży. 

Sprawdź, czy poduszka nie posiada żadnych dziur, przez które mogłoby wydostać się wypełnienie podczas prania. Jeśli posiada, przed praniem poduszkę należy zszyć.

Jak prać poduszki z pierza?

Pierze zalicza się do delikatnych tkanin, zatem pranie należy przeprowadzić w odpowiedni sposób. Przede wszystkim zaleca się unikać silnych detergentów, w tym proszków do prania i płynów do płukania. Najlepiej sprawdzi się delikatny płyn, niezawierający żadnych agresywnych składników. W innym wypadku poduszka może stracić puszystość, bowiem pióra zaczną zbijać się w bryły.

Wykonane z pierza poduszki powinny być prane w niskiej temperaturze. Maksymalnie powinna ona wynosić 40 stopni Celsjusza. Jeśli z kolei chodzi o poziom wirowania, optymalnym wyborem jest 400-600 obrotów na minutę. Jeśli obroty będą wyższe, może dojść do zgniatania i wywijania się poduszki, a tego raczej wolimy uniknąć.

Pamiętaj również, że kołdry i poduszki z pierza nie zaleca się umieszczać w suszarce bębnowej. Tylko niektóre poduszki mogą być w niej umieszczane, jednak pierze jest zdecydowanie zbyt delikatne. Nie ma przeciwwskazań, by takie poduszki prać w domowej pralce, jednak najlepszym miejscem do suszenia będzie zdecydowanie tradycyjna suszarka stojąca.

Jak prawidłowo prać poduszki syntetyczne w pralce?

Jeśli chcesz wyprać poduszkę syntetyczną, tutaj również powinieneś kierować się metką z zaleceniami producenta. Sięgnij po delikatne detergenty, bowiem nawet przy wypełnieniu syntetycznym może dojść do uszkodzenia.

Poduszki z syntetycznym wypełnieniem pozwalają na zastosowanie wyższej temperatury w pralce. Może ona wynosić maksymalnie 60 stopni Celsjusza. Obroty z kolei powinny wynieść 600 na minutę. Poduszki syntetyczne nie lubią wirowania, a więc równie dobrze możesz z niego zrezygnować.

Jeśli chcesz uniknąć zbijania się poduszki, do pralki możesz wrzucić kilka piłek tenisowych. Jest to świetna metoda, którą wykorzystasz w przypadku poduszek z różnym wypełnieniem, także tym nieco delikatniejszym.

Jeśli chodzi o suszenie poduszek z wypełnieniem syntetycznym, tutaj również zaleca się unikać suszarek bębnowych. Należy umieszczać poduszki na płaskiej powierzchni aż do całkowitego wyschnięcia. Po wysuszeniu poduszką warto energicznie wstrząsnąć, by przywrócić jej pierwotny, pożądany kształt.

Jak prać poduszki z waty?

Pranie poduszek z waty wygląda bardzo podobnie do prania poduszek syntetycznych. Temperatura prania powinna wynosić 40 stopni Celsjusza. Ta sama zasada dotyczy poduszek z granulatem. Jeśli dotychczas nie prałeś poduszki, a metka została odcięta czy nie masz dostępu do zaleceń producenta, najlepiej będzie całkowicie zrezygnować z obrotów. Jeśli nie ma takiej możliwości, postaw na jak najniższe obroty.

Jak prać poszewki na poduszki?

Poszewki na poduszki warto prać w 40 lub 60 stopniach. Jeśli posiada ona wzory czy intensywną barwę, lepiej będzie zastosować niższą temperaturę. Poszewki możesz prać w pralce znacznie częściej, niż same poduszki. Lepiej znoszą również wysokie obroty i nie są tak delikatne, jak samo wypełnienie.

Pamiętaj, by dbać o poduszki i poszewki regularnie, bowiem tylko w ten sposób zachowasz odpowiednią higienę!

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.