Pranie kołdry to czynność dość trudna i często sprawiająca wiele trudności. Warto dowiedzieć się, jak prać kołdrę, żeby skutecznie ją oczyścić. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Z uwagi na swoją wielkość, ale też i użyty materiał, kołdra jest stosunkowo trudna do wyprania. Nie można jednak tego zaniedbywać, gdyż brudna kołdra może być źródłem naprawdę wielu problemów ze snem, a nawet negatywnie wpływać na zdrowie. Jak prać kołdrę, żeby zawsze była świeża, a jednocześnie jej nie zniszczyć?

Dlaczego pranie kołdry w pralce jest konieczne?

Zanim przejdziemy do tego, jak bezpiecznie wyprać kołdrę i jej nie uszkodzić, warto na początku dowiedzieć się, z jakiego powodu regularne pranie kołdry jest tak ważne. Dlaczego w ogóle należy prać i dbać o kołdrę?
W łóżku, a więc i w pościeli, spędzamy zwykle nawet około 8 godzin na dobę. W tym czasie pocimy się i wydalamy martwy naskórek. Sprawia to, że kołdra staje się bardzo zanieczyszczona i bytują w niej np. roztocza i inne drobnoustroje, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Z tego też powodu każdy alergik musi dbać o stan czystości kołdry, lecz świeżość pościeli jest ważna tak naprawdę dla każdego.

Jak często prać kołdrę – odpowiednia częstotliwość prania

Skoro wiemy już, dlaczego zaleca się pranie kołdry, warto teraz dowiedzieć się, jak często należy to robić. W tym wypadku musisz pamiętać, że częstotliwość prania kołdry może być zmienna zależnie od warunków jej użytkowania. W standardowych warunkach domowych najlepiej prać ją raz na pół roku. Często należy jednak brać pod uwagę to, że każdy inaczej zachowuje się podczas snu. Osoby mocniej się pocące lub silnie uczulone powinny wkładać kołdrę do pralki znacznie częściej. Częstotliwość prania kołdry zależy także od tego, czy śpi się samemu, czy może z drugą osobą. Co więcej, pranie kołdry powinno odbywać się wiele częściej, jeśli śpi się ze zwierzętami.
Jeśli nie mamy czasu zbyt często prać, możemy doraźnie zastosować wietrzenie kołdry. Pamiętać jednak trzeba, że nie może to regularnie zastępować jej czyszczenia.

Jak prać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym?

Jeśli chcemy odświeżyć kołdrę i zastanawiamy się, jak często to robić, powinniśmy brać pod uwagę również rodzaj wypełnienia kołdry. Wiedzieć trzeba, że czyszczenie kołder syntetycznych jest stosunkowo proste. Cenione są one za dużą żywotność i puszystość. Tak naprawdę, żeby wyprać kołdrę w pralce, wystarczy tylko metka i zawarte na niej informacje. Wystarczy sprawdzić, jakie są zalecenia producenta, wybrać specjalny program do prania i zastosować zwykłe detergenty. W jakiej temperaturze prać kołdrę syntetyczną? W przypadku kołder tego rodzaju zaleca się 60 stopni Celsjusza i wirowanie 1000 obrotów. Pranie takiej kołdry w temperaturze wyżej niż 60 stopni może być bardzo groźne.

Wypełnienie naturalne – bezpieczne pranie kołder

Kołdry syntetyczne możesz prać właściwie w dowolny sposób. Znacznie trudniejsze jednak jest pranie kołdry puchowej z naturalnego tworzywa. Kołdry z naturalnym wypełnieniem wymagają, aby nie tylko wybrać odpowiedni program, lecz dodatkowo zastosować delikatny detergent. Pamiętać trzeba, że niezalecana jest wysoka temperatura, a także automatyczny tryb wirowania. Żeby prać tego rodzaju kołdry, należy wybrać program do pierza lub puchu. Jeśli w twojej pralce go nie ma, ustaw parametry ręcznie. W przypadku kołder naturalnych mowa o maksymalnie 60 stopniach Celsjusza i wirowaniu nie szybszym niż 800 obrotów.

Pozostałe informacje dotyczące prania kołder i poduszek

Wiemy już, że w zależności od typu kołdry pranie w pralce powinno być inaczej ustawione. Jeśli chcemy prać pościel w pralce automatycznej, powinniśmy wiedzieć, czym się poszczególne programy różnią. To jednak nie wszystko, co należy wiedzieć. Również ważne jest to, jak suszyć kołdrę.
Zarówno kołdry naturalne, jak i syntetyczne najlepiej suszyć w suszarce bębnowej. Najczęściej znaleźć je można w profesjonalnej pralni, lecz coraz częściej są one również na domowym wyposażeniu. Nie ma znacznie czy będą to kołdry z pierza i puchu, czy syntetyczne, ich pranie i suszenie jest bardzo ważne dla efektywnego usunięcia z nich całego zabrudzenia.

Wybór dobrej kołdry to naprawdę duże wyzwanie. Często kupujemy kołdry antyalergiczne, dobieramy ich idealny rozmiar np. 200×220, a także dbamy o ich materiał. Powyższe informacje na temat tego, w jaki sposób kołdry najlepiej prać, przyczynią się do wydłużenia ich żywotności, ale też bezpieczeństwa, efektywności i komfortu snu. Warto zapoznać się z tymi poradami, gdyż w wielu przypadkach będą one po prostu bezcenne.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.