Pranie to temat, o którym raczej nie rozmawia się zbyt wiele. Z perspektywy sporego grona osób sytuacja wygląda tak, że wystarczy skorzystać z pralki. Niemniej rzeczywistość nie jest aż tak klarowna – jak prać firanki?

Nie wiesz, jak prać firanki, żeby były białe? Niektórzy mogą sądzić, że jest to powód do wstydu, ale myślenie w takich kategoriach nie jest właściwe. Szczególnie że mowa o tkaninach, w przypadku których wymagania są naprawdę spore.

Pranie firanek ręcznie czy w pralce? Wypranie delikatnego materiału

Najlepiej zacząć od początku, czyli tego, czy lepszym rozwiązaniem będzie pranie ręczne, czy może pranie w pralce. Należy też pamiętać, że firanek nie powinno się oceniać wyłącznie jako ozdób okna. Ponadto mamy również do czynienia ze swego rodzaju filtrem. Filtrem, który zbiera rozmaite zanieczyszczenia. To tak, gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, kiedy należy prać firanki i wszelkie zasłony. Dym papierosowy czy siła promieni słonecznych to czynniki, które mają duży wpływ.

Bezpieczne pranie firanek

Można rozmawiać o temperaturze, proszku do prania, namaczaniu i wielu innych rzeczach, ale na koniec wszystko sprowadza się do tego, czy pranie białych firanek jest bezpieczne. Sporo osób oczekuje pewnie konkretnej odpowiedzi, ale takowej nie ma. Duże znaczenie ma materiał, jak i wykończenie firan. Są tkaniny, których nie wolno namoczyć, jak i takie, gdzie w grę wchodzi wyłącznie pranie ręczne. Walka z zabrudzeniami powinna zostać dostosowana do problemu. Warto też pamiętać, że dużą pomocą powinny okazać się informacje umieszczone na metce.

Pranie ręczne i zarazem bezpieczne

Cały czas zastanawiasz się nad tym, jak prać firanki ręcznie? W przypadku firanek często można usłyszeć o odpowiednim programie czy podatności na uszkodzenia. Naturalnie kluczowe znaczenie w tym wszystkim ma materiał. Ponadto ręczne pranie firanek można określić rozwiązaniem bezpiecznym. Świetnym przykładem wypranie haftowanych firanek. Przy tych firankach drobne elementy mogłyby ulec zniekształceniu bądź nawet całkowitemu zniszczeniu (chodzi o działanie bębna pralki). Zanieczyszczenia można usunąć dzięki wodzie z dodatkiem płynu do prania przeznaczonego do delikatnych tkanin. Warto też zatrzymać się przy woalu. W przypadku tego materiału dobrze wyprać produkt w wodze z dodatkiem płynu do płukania. Trzeba jednak pamiętać, że temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka. Jeśli chodzi o len, tiul lub bawełnę, istotne jest choćby to, aby pamiętać o ciepłej wodzie (nie powinna to być woda gorąca).

Pranie firanek w pralce – w jakiej temperaturze prać firanki?

To wszystko nie oznacza tego, że należy zapomnieć o pralce automatycznej. Pod warunkiem że pamięta się o kilku sprawach.

Przed praniem dobrze jest firanki namoczyć. Istotne jest też np. to, aby dolać do wody delikatny detergent z dodatkiem wybielacza. Sporo osób pewnie zastanawia się też nad zagnieceniami – jak postępować, aby nie pognieść firanek? O szczegółach można powiedzieć wiele, ale nie ulega wątpliwości, że firanki należy złożyć w kostkę. Warto też pamiętać o pozbyciu się tasiemek lub elementów plastikowych. Naturalnie nie można też przejść obojętnie obok tego, w ilu stopniach prać firanki. Co z wirowaniem? Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak prać firanki, musisz wiedzieć, że odwirowywanie firanek na wysokich obrotach jest niewskazane.

Pranie firan w pralce automatycznej – nie tylko namaczanie czy tkanina

Jak widać, jest wiele kwestii wartych poruszenia. Jedni zastanawiają się nad tym, w jakiej temperaturze prać firanki, z kolei drudzy mogą myśleć nad tym, który program do prania firanek będzie najlepszy. Bardzo ważne jest też to, aby zwracać uwagę na materiał – czy firanki wykonane z lnu muszą być prane ręcznie? Czym cechują się firanki z woalu?

Warto jednak pamiętać, że te wszystkie poruszone kwestie to jedynie namiastka istotnych spraw. Duże znaczenie ma np. odpowiednie zapełnienie pralki – teoretycznie banał, natomiast w praktyce mogą pojawić się problemy. Istotne jest też to, aby nie łączyć białych firanek z kolorowymi ubraniami lub innego tego typu tkaninami. Wiele można też powiedzieć o domowych sposobach – proszek do pieczenia, soda oczyszczona czy płyn do mycia naczyń to produkty, które mogą przydać się w różnych okolicznościach.

Jak prać firanki? Domowe sposoby, uszkodzenia i zabrudzenia

Niejedna osoba zastanawia się nad tym, jak prać firanki. Sprawa w teorii prosta, ale w praktyce nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Wystarczy pomyśleć sobie np. o tym, jak prać firanki z woalu. Niektórzy mogą też zastanawiać się nad tym, jak najlepiej prać, ale nie tylko to jest istotne. Należy pamiętać np. o delikatnym programie do prania, jak i tym, że nie zawsze można decydować się na pranie ręcznie lub w pralce. Oczywistym powinno być też to, że konieczne jest regularne pranie. W przeciwnym wypadku ciężko będzie o skuteczne pranie i tym samym śnieżnobiałe firanki.

Warto też spojrzeć na to wszystko pod kątem prasowania – jak powinna wyglądać troska o firany i zasłony? Bezpieczne pranie jest istotne, ale nie można zapomnieć o tym, co dalej. Trzeba wiedzieć, jak należy postępować podczas prasowania firanek i zasłon.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.