Życie po rozwodzie się nie kończy! Tylko jak poradzić sobie z rozwodem? Czy wzięcie się w garść będzie łatwe?

Rozpad małżeństwa lub związku nie kojarzy się z niczym miłym. Nawet jeżeli chodzi o rozwód rodziców. Takie sytuacje kojarzą się zawsze z ogromnym bólem, który można przetrawić. Jak poradzić sobie z rozwodem lub rozstaniem? Nie zawsze psychoterapia jest koniecznością.

Jak poradzić sobie z rozwodem? Czy można poradzić sobie z rozstaniem?

Nowe życie po rozwodzie dla wielu osób okazało się czymś zdecydowanie lepszym niż w trakcie trwania małżeństwa. Tak przyznają Ci, którzy mają to już za sobą. Oczywiście, po ogłoszeniu wyroku, który informował o tym, że małżeństwo przestało trwać, nie wybiegli oni z uśmiechem, świętując na cały głos.

Całkiem możliwe, że także byli oni przygaszeni, smutni i nie za bardzo wiedzieli, co mają ze sobą zrobić. Tym bardziej że dręczyć mogło ich poczucie winy „to wszystko przeze mnie”. Tylko że upływający czas pokazał im, że akceptacja sytuacji pomogła ułożyć sobie życie na nowo. Skoro inni mogli nad tym wszystkim przejść do porządku dziennego, to dlaczego kolejne osoby nie będą w stanie? Oczywiście, że i u nich wszystko będzie w stanie się ułożyć!

Nowe życie po rozwodzie – jak poradzić sobie po rozwodzie?

Jak poradzić sobie z rozwodem? Czas na to, aby zacząć nowe życie. Decyzja o rozstaniu została podjęta. Nie ma co płakać nad „rozlanym mlekiem”. Trzeba pogodzić się z tym, co nieuchronne. Nie ma miejsca na żałobę. Owszem, łezka na pewno pocieknie. Szczególnie, jeżeli ktoś był w długoletnim związku. Pojawią się na pewno negatywne emocje, np. obniżone poczucie własnej wartości („nie dbałam o siebie”, „nie poświęcałem jej dużo uwagi”, itd), ale trzeba to przepracować. W końcu każda osoba ma w sobie na tyle dużo mocy, że będzie w stanie odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji. 

Czas na to, aby zakończyć związek!

W nowej rzeczywistości na pewno trzeba będzie dopełnić odpowiednich formalności przed sądem. W trakcie rozwodu trzeba będzie dokonać podziału majątku, ustalić opiekę nad dziećmi, itd. Na pewno nie można niczego utrudniać, aby móc rozstać się z godnością. Chyba żadna osoba nie chce, aby sprawa rozwodowa ciągnęła się w nieskończoność. Wyjątkiem jest rozwód z orzeczeniem o winę. Jeżeli udało się przetrwać rozwód i sprawę w sądzie, czas pójść o krok dalej. Jak poradzić sobie z rozwodem?

Czas zacząć nowe życie!

Kobieta po rozwodzie nadal jest osobą wartościową, która nie może się o nic obwiniać. Jeżeli nie miała ona na to do tej pory czasu, powinna zadbać o siebie. Może jakaś kosmetyczka, fryzjerka, wizyta w SPA? To takie przykłady, które na pewno zostaną zaaprobowane. Oczywiście, trzeba dać sobie czas, aby odnaleźć się w nowej sytuacji, ale nie ma co przedłużać „żałoby” po tym co już się skończyło. Powrót do pustych ścian (jeżeli dzieci nie było, są one dorosłe lub też zamieszkały z drugą stroną) nie jest miły. Można jednak znaleźć dla siebie zajęcie, np. ćwiczenia fitness, wyjście do kina, zapisanie się do klubu hobbystycznego.

Jak poradzić sobie z rozwodem? Psychoterapia pod okiem specjalisty

Może się okazać, że kobieta lub mężczyzna po rozwodzie nie jest jednak w stanie poradzić sobie ze wszystkim samodzielnie. Wsparcie bliskich nie jest tak skuteczne. Nawet dodatkowe zajęcia nie przynoszą oczekiwanego efektu. Może się okazać, że trzeba będzie skorzystać z pomocy psychologicznej. Nie ma w tym nic wstydliwego, aby poprosić o taką pomoc! Sprawy związane z rozwodem mogą negatywnie wpłynąć na psychikę na tyle, że obniży się może komfort psychiczny wielu osób.  Tym bardziej, jeżeli małżonkowie byli ze sobą długi czas i ta nowa sytuacja wydaje się czymś totalnie absurdalnym. Rozpad związku można więc przepracować pod okiem terapeuty, aby móc odnaleźć się w nowej rzeczywistości. To, ile taka terapia będzie trwała, uzależnione jest tak naprawdę od indywidualnej osobowości i siły charakteru. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować pod okiem psychoterapeuty.

Jak poradzić sobie z rozwodem? Sposobów na to jest cała masa. Niektórzy zaczynają od wakacji. Od zmiany miejsca zamieszkania chociaż na kilka dni, parę tygodni, dzięki czemu będzie można otrząsnąć się z tej paskudnej sytuacji. Inni z kolei żyją jakby nic takiego się nie stało. Pomaga im w tym rutyna, która do tej pory towarzyszyła im na każdym kroku. Mówiąc wprost – zawsze trzeba znaleźć na siebie sposób, aby przeżyć rozwód. To jest możliwe! Tylko każda z osób musi po prostu zdać sobie z tego sprawę.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.