Z pewnością wielu  z nas było w sytuacji, w której planowało przyszłość z ukochaną osobą, nie wyobrażając sobie bez niej życia. Rzeczywistość zweryfikowała jednak całkowicie te plany. Jak poradzić sobie po rozstaniu, kiedy wydaje się, że już nic nie będzie takie jak przedtem?

Miłość do grobowej deski – niejednokrotnie tak wyobrażamy sobie naszą przyszłość z ukochaną osobą. Każdą wolną chwilę chcemy spędzać właśnie z nią, a każdemu wokół mówimy, że to nasza bratnia dusza. Życie niestety pisze różne scenariusze. Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Jak poradzić sobie po rozstaniu, kiedy związek nagle się skończył

Rozpad starego związku, z jednej strony powoduje zamknięcie starego rozdziału w naszym życiu i pewnego rodzaju mechanizm obronny, a z drugiej zaś strony sprawia, że zaczynamy nowy etap. Jak jednak to zrobić, kiedy brak bliskiej osoby obok doskwiera mocno, a my sami nie możemy pogodzić się z nowymi okolicznościami?

Wielu osobom towarzyszy wówczas poczucie winy i tym samym przypisywanie sobie przyczyny rozpadu związku, rozpacz, szok, zaprzeczanie, niedowierzanie i inne trudne emocje związane z tym faktem. Niezależnie jednak od tego, co spowodowało koniec związku, trzeba dać sobie czas i nie uciekać przed pomocą. Kluczowa jest tutaj akceptacja powyższego stanu rzeczy i pogodzenie się z nim.

Zakończenie związku i przetrwanie rozstania

Rozstanie nigdy nie jest łatwe. Utrata byłego partnera (zarówno z powodu obopólnej decyzji, ale również z powodu śmierci bliskiej osoby) może bowiem sprawiać, że nagle mamy wrażenie, jak byśmy nie wiedzieli kim dokładnie jesteśmy. Wcześniej każdy miał bowiem określone zadania w związku, wiedział, że może liczyć na drugą osobę oraz spędzał z nią mnóstwo czasu.

Aktualnie zaś, kiedy tej osoby nie ma obok, pojawia się ogromna pustka, której nie da się zapełnić niczym innym. Jak poradzić sobie po rozstaniu i gdzie szukać wsparcia?

Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Znalezienie się w trudnej sytuacji, jaką jest rozstanie sprawia, że u wielu osób pomocna może okazać się psychoterapia, bądź też wizyta u psychologa, który pomoże poukładać sobie w głowie nową rzeczywistość, a być może nawet uporać się z depresją i szybciej wyleczyć złamane serce. Niezależnie od tego, co jest przyczyną rozstania, powinno się pozwolić sobie na przeżycie żałoby po rozstaniu i przepracowanie negatywnych emocji, które pojawiły się w związku z zaistniałą sytuacją. Poszukanie wsparcia i skorzystanie z fachowej pomocy nie jest tutaj niczym złym, a wręcz przeciwnie – pomoże lepiej zadbać o siebie I zminimalizować negatywne skutki rozstania.

Pozytywne skutki rozstania

Chociaż rozstanie kojarzy się w większości negatywnie, nie da się ukryć, że złamane serce może też być bodźcem do lepszego poznania siebie, swoich potrzeb i przekłucia trudnego doświadczenia w coś pozytywnego.

Wiele bowiem związków ma to do siebie, że ludzie tkwią w nich z przyzwyczajenia, a każdej ze stron brak odwagi do wyjścia z inicjatywą, żeby podziękować sobie za wszystkie pozytywy i ruszyć naprzód już w pojedynkę. Na początku może być trudno odnaleźć się w nowej sytuacji, ale warto spojrzeć też na rozstanie jak na nowe możliwości i rozpoczęcie kolejnego etapu życia z czystą kartą.

Jak poradzić sobie po rozstaniu? Idąc tym tokiem myślenia, warto potraktować rozstanie jako okazję do odkrycia nowych zainteresowań, poznania nowych ludzi czy też odbycia podróży, na które może do tej pory nie było czasu. Im więcej znajdziemy pozytywów, tym lepiej będzie nam przeżyć rozstanie i być może wejść już później w kolejne relacje.

Jak pogodzić się z rozstaniem? Depresja po rozstaniu

Niejednokrotnie też zdarza się tak, że upływają tygodnie, a nawet długie miesiące, a my wciąż nie wiemy, jak poradzić sobie po rozstaniu po długim związku. Naturalną reakcją naszego organizmu jest smutek, płacz i niedowierzanie, ale przychodzi wreszcie taki moment, że trzeba wziąć się w garść i nauczyć się żyć od nowa. Wspomniany już wyżej psycholog lub psychoterapeuta mogą nam w tym oczywiście pomóc, ale cały proces dojścia do siebie i tym samym praca nad sobą należy tylko i wyłącznie do nas.

Nieocenione jest wówczas również wsparcie bliskich, którzy chociaż w minimalnym stopniu mogą nam pomóc przestać myśleć wciąż o tym co było. Nie chodzi tutaj oczywiście o rzucenie się w wir jakichkolwiek zajęć, oby tylko coś robić, ale nie pewno robienie czegoś wyjdzie nam bardziej na dobre niż bezczynne rozmyślanie o tym, co się stało.

Pozwól sobie na przeżywanie negatywnych emocji

Jak poradzić sobie po rozstaniu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdemu na ogromny ból pomoże co innego. Pewne jest jednak jedno – zapytaj siebie czego potrzebujesz i zajmij się sobą, najlepiej jak tylko potrafisz. Nie uciekaj od bolesnych emocji i mimo że związek się zakończył nie skreślaj wszystkiego pozytywnego, co Ciebie w tym związku spotkało.

We wszystkim co nas spotyka warto szukać pozytywów.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.