Jak pomóc osobie z depresją? To pytanie pojawia się w ostatnim czasie coraz częściej, bo coraz więcej osób ma świadomość, jak poważna jest to choroba oraz że osób zmagających się z problemem nie można zostawić samych. Sprawdź, jakie są objawy depresji oraz jak można pomóc choremu?

Depresja jest chorobą, z którą zmaga się coraz więcej osób. Na szczęście społeczna świadomość, że depresja to choroba, a osoba cierpiąca na depresję wymaga specjalistycznej pomocy. Jak pomóc osobie z depresją i jakie symptomy powinny wzbudzić czujność?

Depresja co to za choroba? Jak pomóc osobie w depresji?

O depresji mówi się w kontekście zdrowia psychicznego, bo jest to choroba, która prowadzi do zaburzeń właśnie w tej sferze. Sposób postrzegania świata przez osobę chorą, pojawiające się zaburzenia nastroju oraz trudności w odczuwaniu przyjemności, to tylko niektóre towarzyszące chorobie problemy. Dolegliwości towarzyszące chorobie bywają na tyle silne, że dezorganizują codzienne życie, pozbawiając chorego siły do działania i radości życia.

Brak odpowiedniej diagnozy, leczenia i wsparcia ze strony osób bliskich może nasilać problem oraz pogłębiać chorobę, dlatego tak ważne jest dalsze budowanie społecznej świadomości i wrażliwości na drugiego człowieka.

Charakterystyczne objawy choroby. Depresja to choroba

Mimo że w przebiegu choroby wyróżnić można pewne charakterystyczne objawy, to wiele osób chorujących na depresję, na pierwszy rzut oka wydaje się być zdrowa. Często problemy są skrzętnie ukrywane przez pacjentów pod maską uśmiechu. W takiej sytuacji ciężko jest właściwie i na czas rozpoznać, że ktoś mierzy się z tak poważną chorobą.

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów choroby wymienić można m.in.:

 • niezdolność do odczuwania radości i przyjemności z życia, osoba z depresją nie potrafi cieszyć się codziennymi sprawami, sukcesami;
 • obniżenie nastroju, postawy zobojętnienia na otaczający świat, uczucie pustki, poczucie niezrozumienia, drażliwość, duża labilność emocjonalna, przygnębienie;
 • ograniczenie aktywności fizycznej i życiowej, wynikające często z braku sił, często dotyczy sytuacji dnia codziennego – osoby z depresją zmuszają się do wstania z łóżka, pójścia do pracy, umycia się, ubrania, czesania, czynności te są dla nich wyzwaniem ponad siły;
 • myśli samobójcze i depresyjne;
 • lęk, często nieznajdujący poparcia w rzeczywistości, odczuwany nad wyraz intensywnie, potrafi paraliżować działanie;
 • zupełny brak apetytu;
 • utrata sensu życia;
 • obniżenie poczucia własnej wartości;
 • zerwanie bądź ograniczenie kontaktów ze znajomymi, z rodziną, odsunięcie się od osób bliskich;
 • zaburzenia snu;
 • ciągle towarzyszące poczucie winy;
 • problemy z koncentracją, wyraźne pogorszenie funkcji poznawczych i pamięci;
 • spadek libido;
 • u kobiet mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania.

Objawy depresji mogą przybierać bardzo zróżnicowaną formę, a w przypadku gdy są maskowane przez pacjenta, mogą być ciężkie do identyfikacji przez osoby postronne, nieposiadające odpowiedniej wiedzy medycznej. 

Jak pomóc osobie z depresją? Pomoc specjalisty – psychiatra, psycholog czy psychoterapeuta?

Tematu depresji nie można bagatelizować, a w przypadku podejrzenia, że choroba dotyczyć może bliskiej osoby, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą. Osoba w depresji może nie chcieć lub nie dostrzegać problemów lub uważa, że i tak nikt nie jest w stanie jej pomóc. W takiej sytuacji warto skonsultować się z psychiatrą, psychologiem, lub psychoterapeutą, ponieważ są to osoby, od których można dowiedzieć się jak postępować i czy zaobserwowane symptomy słusznie wzbudzają niepokój.

Specjalistyczna pomoc przy zaburzeniach psychicznych jest niezbędna. Diagnozę depresji przeprowadza lekarz psychiatra i co ważne, rozpoznać depresję można już na wczesnym etapie choroby. Nie trzeba czekać do skrajnych sytuacji, w których osoba całkowicie traci chęci do życia. Właściwie dopasowana farmakoterapia pomaga złagodzić objawy na każdym etapie. Profesjonalnej pomocy psychologa lub psychiatry nie należy odwlekać, nie warto narażać zdrowia i życia bliskiej nam osoby.

Jak pomóc osobie z depresją – jak wspierać osobę na co dzień?

Najważniejsze, żeby wiedzieć, że gdy bliski cierpi, zawsze możesz pomóc swoją obecnością, empatią, zrozumieniem. Jest to szczególnie ważne w procesie powrotu do zdrowia. Jeśli obserwujesz u kogoś bliskiego niepokojące objawy, nie bagatelizuj ich. Największym błędem jest próba marginalizacji odczuć. Ważne, aby unikać pewnych stwierdzeń. Czego nie mówić? Np. „inni mają gorzej”, a także nie oceniać subiektywnych odczuć i stanu bliskiej osoby. Zgodnie z tym, co podaje światowa organizacja zdrowia, depresja jest chorobą, która wymaga konsultacji z lekarzem i odpowiedniej terapii.

Mając na co dzień kontakt z osobą chorą, należy pamiętać, jak ważne jest wsparcie bliskich. Jest ono równie istotne, jak leczenie farmakologiczne. Konieczne jest bardzo empatyczne podejście, pełne akceptacji, zrozumienia, warto słuchać, co osoba chora mówi, obserwować, jak się zachowuje, aby w trudnej sytuacji móc zaproponować pomoc bliskiej osobie.

Walczyć z depresją można skutecznie, trzeba jednak pamiętać, że często chorzy nie mówią wprost o problemach, z jakimi się zmagają.

Leczenie depresji – czy dla chorych na depresję jedyną drogą jest psychoterapia?

W zależności od nasilenia objawów i zaawansowania choroby stosowane są różne metody leczenia. Chory na depresję z myślami samobójczymi wymagać może terapii w ośrodku zamkniętym, aż do czasu uzyskania poprawy. Stosowane są odpowiednio dopasowane przez psychiatrę leki przeciwdepresyjne. Ale przyjmowanie leków to nie jedyny sposób na walkę z chorobą, często dużo osiągnąć można dzięki pomocy psychologa i odpowiedniej psychoterapii. 

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.