Psy to zwierzęta, które uwielbiają towarzystwo człowieka. Nieobecność właściciela w domu może doprowadzić do negatywnego w skutkach lęku separacyjnego. W tym artykule dowiesz się, jak nauczyć psa zostawania w domu na czas twojej nieobecności!

Nauka zostawania psa samego w domu nie jest prosta. Zwierzę to nie rozumie, że wyjście właściciela z domu nie oznacza opuszczenia go na zawsze. Bywają czworonogi, które od razu świetnie sobie radzą z kilkugodzinną nieobecnością opiekuna, lecz są też takie, które w wyniku nieuregulowanych emocji źle znoszą samotność. Jak nauczyć psa zostawania w domu?

Lęk separacyjny, czyli niepożądane zachowania psa, który źle znosi samotność

Psy to zwierzęta społeczne, które silnie przywiązują się do swoich opiekunów. Bywa, że zostawianie psiaka samego w domu wywołuje u niego bardzo silne emocje, z którymi ten nie potrafi sobie poradzić. Lęk separacyjny objawia się głównie pod postacią wycia oraz szczekania w chwili rozłąki, bez względu na to, jak długi jest czas nieobecności właścicieli.

Do innych zachowań, które wskazują na lęk separacyjny, należy również gryzienie oraz niszczenie rzeczy. Bywa także, że pies, będąc sam w domu, sam sobie robi krzywdę. Już w pierwszych tygodniach życia szczeniaka powinno się uczyć go samodzielnego zostawania w domu, wtedy też efekty nauki są najefektywniejsze. Bywa jednak, że przygarnia się dorosłego psa, który nigdy nie został oswojony z samotnością. Wtedy nauka również jest możliwa, mogą być jednak potrzebne większe pokłady cierpliwości.

Jak zostawić psa samego w domu? Najważniejsze kroki

Aby czworonóg dobrze znosił zostawanie samemu, należy przygotowywać go do tego stopniowo. Wiele czynników ma wpływ na to, jak pies będzie radził sobie z samotnością, czy wykorzysta ją na odpoczynek, samodzielną zabawę lub sen, czy jednak będzie ona dla niego prawdziwym koszmarem.

Jak nauczyć psa zostawania w domu – po pierwsze, przyzwyczajanie psa do twojej nieobecności

Już w pierwszych tygodniach życia szczeniaka lub pojawienia się dorosłego pupila w domu warto nauczyć go tego, że nie zawsze w życiu codziennym będzie przy nim jego opiekun. Najpierw psiak powinien oswoić się z tym, że przebywanie samemu w jednym pokoju domu, gdy jego opiekun jest w drugim, jest jak najbardziej w porządku.

W takim wypadku należy pobyć z psem w wybranym pomieszczeniu, pobawić się z nim jego ulubioną zabawką oraz zachęcić do samodzielnej zabawy. Gdy psina zajmie się sobą, wtedy należy zniknąć z pola widzenia zwierzęcia, a najlepiej opuścić pomieszczenie na kilka lub kilkanaście minut i pozwolić mu pobyć samemu. Po tym czasie trzeba wrócić do pokoju i nagrodzić swojego psa (przysmakiem, głaskaniem, zabawą), tym samym tworząc pozytywne skojarzenie.

Jak nauczyć psa zostawania w domu – po drugie, krótkotrwałe zostawianie psa samego w domu

Na tym etapie należy zostawić czworonoga samego w domu, tak, jakbyśmy faktycznie wychodzili na dłuższy czas. Tymczasem takie wyjście na początek może trwać tylko kilka minut, by następnie wrócić i nagrodzić psa za to, że poradził sobie podczas naszej nieobecności. Tak powtarzana czynność ze stopniowo wydłużanym czasem braku obecności nauczy psa pozytywnego skojarzenia, że samotność równa się z powrotem właściciela oraz nagrodą pod różnymi postaciami.

Jak nauczyć psa zostawania w domu – po trzecie, odpowiednie przygotowanie psiaka do kilkugodzinnego siedzenia w domu

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, przez jaki czas pies może zostać sam w domu. Wiele z nich jednak świetnie sobie radzi, gdy czas rozłąki trwa do 8-10 godzin. Nim jednak to nastąpi, jest kilka rzeczy, którym należy poświęcić uwagę, nim zostawi się zwierzę samo w domu. Główną kwestią jest wyprowadzenie psa na długi spacer, podczas którego ten będzie mógł załatwić wszystkie potrzeby fizjologiczne.

Inną kwestią jest przygotowanie zwierzęciu bezpiecznego miejsca, jakim jest legowisko lub specjalna klatka. To w nim pies będzie odpoczywał lub szukał bezpieczeństwa, gdy poczuje się w jakiś sposób zagrożony. Psy również uwielbiają żuć różnego rodzaju rzeczy, dlatego warto przygotować mu różnego rodzaju bezpieczne przysmaki, gryzaki czy inne zabawki, którymi ten będzie mógł się zająć w czasie samotności.

Jak nauczyć psa zostawania w domu? Najważniejsze są czas i cierpliwość

To, że pies nie chce zostać sam w domu, jest normalną kwestią. Dlatego należy dać mu wystarczającą ilość czasu oraz cierpliwości, aby ten oswoił się z samotnym przesiadywaniem w mieszkaniu. Początkowo może wydawać się, że wszelkie starania spełzają na niczym, a pies z dnia na dzień jest bardziej niegrzeczny. Należy jednak pamiętać, że jest to zwierzę, które przywiązuje się do nas całym sercem, stąd pierwsze tygodnie mogą być trudne. 

Psy są inteligentne, dlatego z czasem nauczą się, że zostawanie samemu w domu jest bezpieczne. Gdyby jednak trudności wydłużały się do miesięcy, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy behawiorysty.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.