Mało kto wie, że pościel ma ogromne znaczenie dla jakości snu. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak często zmieniać pościel i z jakiego powodu jest to tak ważne dla każdego człowieka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Zdrowy sen zależy od wielu czynników. Należy zadbać o temperaturę powietrza w sypialni, jakość materaca, ale też świeżość pościeli. Szczególnie ten ostatni aspekt sprawia wiele trudności i mało kto wie, jak często zmieniać pościel na nową. Warto się nieco na ten temat dowiedzieć, aby każda noc była przesypiana zdrowym snem.

Dlaczego należy regularnie zmieniać pościel?

Nasze łóżko jest szczególnym miejscem, w którym spędzamy znaczną część naszego życia. Nic więc dziwnego, że chcemy zadbać o jego czystość i świeżość, aby zapewnić sobie zdrowy sen. Wiedzieć trzeba, że pościel gromadzi pot i wraz z martwym naskórkiem staje się idealnym miejscem dla drobnoustrojów. Brudna pościel nie tylko pogarsza jakość snu — jest to również siedlisko roztoczy i bakterii, które żyją w pościeli. Zbyt rzadkie wymienianie pościeli może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Bakterie i grzyby, które żywią się martwym naskórkiem, mogą bardzo zagrozić naszemu zdrowiu. W wyniku ich obecności pojawić się może katar alergiczny, atopowe zapalenie skóry, a nawet astma i alergia. 

Przed czym uchroni regularna wymiana pościeli?

Skoro wiemy już, że pościel trzeba zmieniać regularnie, a niezmieniana pościel to miejsce życia bakterii i roztoczy, warto teraz dowiedzieć się, przed czym konkretnie może nas uchronić częstsza zmiana pościeli. Warto sprawdzić, dlaczego należy dbać o pościel.
Niedostateczna czystość pościeli może prowadzić do szeregu negatywnych skutków dla zdrowia i samopoczucia. Brudna pościel to siedlisko najróżniejszych drobnoustrojów, które mogą wywoływać alergię, astmę, infekcje skórne i inne groźne schorzenia. Niewłaściwie utrzymane łóżko może sprzyjać rozwojowi pleśni, co może prowadzić do problemów oddechowych i zwiększać ryzyko zachorowania na astmę. Brak czystości w sypialni może również wpływać na nasz sen i prowadzić do nocnych przebudzeń, bezsenności oraz pogorszenia jakości snu, co z kolei może mieć negatywny wpływ na naszą ogólną sprawność fizyczną i psychiczną. Wysoka częstotliwość zmiany pościeli to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim zdrowia i dobrej kondycji psychicznej. 

Jak często zmieniać pościel?

Jak często zmieniać pościel? Warto wiedzieć, że to, jak często pościel powinno się zmieniać, zależy od kilku czynników. Regularne pranie pościeli zależy od osobistych nawyków związanych ze snem, warunkami otoczenia oraz skłonnością do potliwości. Powszechnie uznaje się, że pościel warto zmieniać raz na dwa tygodnie. Należy jednak zaznaczyć, że np. alergik, dla którego każdy alergen może być groźny, powinien zmieniać pościel częściej. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku, gdyż w łóżku śpi się ze zwierzętami np. z psami. Zwierzęta w naszej pościeli co prawda nie będą się pocić, lecz mogą pozostawiać innego typu zabrudzenie. W takim wypadku zaleca się, aby zmieniać pościeli na świeżą raz na tydzień. W skrajnych przypadkach konieczna będzie codzienna zmiana pościeli na czystą. Jeśli ktoś pościel zmienia rzadziej niż raz na tydzień, a ma uczulenia, może znacznie pogorszyć swoją sytuację zdrowotną. W takim wypadku powinien robić to codziennie.

Kiedy powinniśmy zmieniać materac?

Regularna zmiana pościeli jest tak ważna, bo bardzo mocno wpływa na nasze zdrowie i jakość snu. Często zaleca się, aby ją zmieniać co tydzień. Jak to jednak wygląda w przypadku materaca, który jest równie ważny, jak świeże prześcieradło, kołdra i poszewka do poduszek?
Nawet najlepszy materac traci swoje właściwości w wyniku użytkowania i starzenia się. Materac z reguły należy zmieniać co około 7-10 lat, lecz czasem warto to robić częściej. Jeśli tylko materac ulegnie uszkodzeniu, które doprowadzi do pogorszenia się snu lub wręcz pojawienia się bólu pleców, jego wymiana będzie obowiązkowa.

Jak należy prać pościel? Jak często prać pościel?

Skoro wiemy już, kiedy zmienić pościel i kołdrę, a także, jak ważna jest częsta zmiana pościeli, należy teraz dowiedzieć się jak często prać pościel i w jakiej temperaturze. To jaka będzie temperatura prania pościeli, jest bardzo ważne, aby usunąć z niej wszystkie zabrudzenia, lecz jednocześnie jej nie zniszczyć. Przykładowo satyna bardzo źle znosi pranie w wyższej temperaturze. Jeśli chcemy dobrze wyczyścić pościel, często należy ją prać w temperaturze 60 stopni.
Pamiętać trzeba, że każda pościel wymaga różnych parametrów prania, dlatego tak ważna jest metka i to, co się na niej znajduje. Nie mniej ważne jest to, jak często będzie się zmieniać pościel. Jeśli będziemy częściej zmieniać pościel regularne pranie jej wysokiej temperaturze może doprowadzić do szybkiego zużycia materiału.

Bezdyskusyjnie pościel warto regularnie wymieniać. Niestety często nie wiemy, kiedy to robić i jak ją prać. Powyższe informacje powinny pomóc zachować odpowiednie warunki snu i dobre samopoczucie. Jeśli będziemy pościel wymieniać według zaprezentowanych porad, nie tylko będzie ona długo nam służyła, lecz dodatkowo w łóżku zawsze będziemy czuli się komfortowo.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.