Jako społeczeństwo przechodzimy kryzys, jeżeli chodzi o stan naszej psychiki. Z tego też względu warto wiedzieć, gdzie i u kogo szukać pomocy. Nie każdy jednak jest w stanie rozróżnić, czym charakteryzuje się zawód psychologa, a czym zawód psychiatry.

Czym się różni psycholog od psychiatry?

Obniżony stan nastroju, który trwa dłużej niż dwa tygodnie powinien  spowodować u nas potrzebę skonsultowania swojego stanu z kimś bardziej doświadczonym. Do kogo jednak najlepiej się udać? Do psychologa, psychiatry, a może do psychoterapeuty? Czym się różni psycholog od psychiatry?

Czym różni się psycholog od psychiatry? Kogo o jaką pomoc prosić?

Abstrahując od tego, że wiele osób boi się poprosić o pomoc, kiedy czuje, że najzwyczajniej w świecie nie daje rady, wielu z nas ma problem ze zdefiniowaniem co robi psycholog i terapeuta i co w tym wszystkim do tego ma lekarz psychiatra. Czym różnią się od siebie te zawody, jakie są kompetencje i uprawnienia osób je wykonujących i na czym polega konsultacja u każdego z nich?

Psycholog a psychiatra – czym od siebie różnią się te profesje

Żeby zostać psychologiem należy ukończyć studia magisterskie na kierunku psychologia. W zależności od zainteresowań, może to być psychologia kliniczna, psychologia transportu, psychologia sportu oraz wiele innych specjalizacji, które są najbliższe danej osobie. Zawodowy psycholog może zatem pracować w szkole, w przychodni, w szpitalu, w firmie (robiąc pracownikom testy zawodowe) czy też może ponadto otworzyć własny gabinet terapeutyczny i w ten sposób prowadzić indywidualną terapię (tutaj wymagane jest również ukończenie dodatkowej kilkuletniej szkoły psychoterapii w wybranym nurcie).

Czym się różni psycholog od psychiatry? Jeżeli zaś chodzi o różnicę między psychologiem a psychiatrą – psychiatra to lekarz, który ukończył studia medyczne oraz specjalizację z psychiatrii. W przeciwieństwie do psychologa, którego praca polega na rozmowie z pacjentem, psychiatra ma uprawnienia do przepisania pacjentowi odpowiedniego leczenia farmakologicznego, które niejednokrotnie jest uzupełnieniem terapii.

Czym zajmuje się psychiatra

Chociaż zawód ten wciąż dla wielu osób ma wydźwięk pejoratywny, to jest on niesamowicie potrzebny i należy przełamywać tabu, jakoby miał on się kojarzyć z czymś złym. Zarówno problemy ze snem, jak również wszelkiej maści zaburzenia lękowe, depresje, myśli samobójcze, zbyt długo utrzymujący się smutek, niebezpieczne uzależnienia czy też innego rodzaju problemy natury psychicznej powinny skłonić nas do odwiedzenia psychiatry.

W wielu przypadkach może nam on uratować życie. Pamiętajmy też, że wizyta u psychiatry nie wymaga posiadania skierowania lekarza medycyny.

Psycholog i psychoterapeuta – konsultacja

Czym się różni psycholog od psychiatry? Należy mieć na uwadze, że psycholog nie ma możliwości prowadzenia terapii. Może on zdiagnozować pacjenta i przeprowadzić stosowne badania psychologiczne, ale jeżeli chodzi o dalsze kroki, to są one kontynuowane, albo przez terapeutę, albo przez psychiatrę, ewentualnie przez obu specjalistów jednocześnie.

Na podstawie diagnozy psychologicznej wiadomo już, jak powinno wyglądać dalsze leczenie. Psycholog oczywiście może wesprzeć pacjenta w trudnej sytuacji spowodowanej np. rozwodem, stratą bliskiej osoby, zwolnieniem z pracy czy też nieuleczalną chorobą, ale jeżeli chodzi o otrzymanie recepty na leki to po nią należy udać się do psychiatry.

Z kolei, jeżeli nie radzimy sobie z jakimś problemem, związanym z przebytą traumą czy też trudnymi doświadczeniami z przeszłości, warto pomyśleć o odbyciu psychoterapii.

Zdrowie psychiczne – to warto wiedzieć

Jeżeli czujemy, że z czymś sobie nie radzimy – coś nas przerasta, nie mamy siły wstać z łóżka, pojawiają się nieuzasadnione lęki czy też zaburzenia snu, nie bójmy się prosić o pomoc. Psychoterapeuta i psychiatra to osoby, które są po to, żeby nam pomóc i kiedy już wiemy czym się różni psycholog od psychiatry, skorzystajmy z tej wiedzy.

Zdrowie psychiczne to coś, o co powinniśmy szczególnie dbać w dobie wszechobecnego stresu, pośpiechu, chorób psychicznych, presji i wszelkiej maści problemów na skalę światową. Gabinet psychoterapeutyczny niech będzie miejscem, w którym możemy skonfrontować się z naszymi trudnościami i tym samym nauczyć się je rozwiązywać, a nie uciekać przed nimi. Niech miejsce to nie wzbudza w nas strachu.

Czym się różni psycholog od psychiatry i psycholog od psychoterapeuty

Czym się różni psycholog od psychiatry? Chociaż zawody te mogą nam się na pierwszy rzut oka mylić, bo kojarzą się w dużym skrócie ze zdrowiem psychicznym, to warto mieć świadomość, czym zajmuje się każda z tych osób. Dzięki temu będzie nam łatwiej stwierdzić, do kogo udać się w pierwszej kolejności.

Pamiętajmy, że psychiatra i psychoterapeuta to osoby takie jak my i są one po to, żeby przede wszystkim nam pomóc.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.