Życie zaczyna się na emeryturze, ale żeby do niej dotrwać należy wcześniej zadbać o swoje zdrowie. Regularna profilaktyka u kobiet i mężczyzn po 50 roku życia pozwala utrzymać dobrą kondycję i zdrowie przez wiele lat. Jakie badania profilaktyczne zalecane kobietom po 50 roku życia warto wykonać?

Ryzyko wystąpienia wielu chorób wzrasta wraz z wiekiem. Dlatego tak ważne są regularne badania. Kobiety, które regularnie wykonuj badanie profilaktyczne mają większe szanse na skuteczne leczenie, a tym samym na łapanie tego, co najlepsze z jesieni życia. Panie po 50 powinny przykładać szczególną uwagę na zdrowie i poddawać się badaniom kontrolnym.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiet po 50 roku życia?

Wiele kobiet w tym wieku zwraca szczególną uwagę na swój wygląd. Panie nie potrafią pogodzić się z przemijającym czasem, zmarszczkami, nie zdając sobie sprawy, że w ich organizmie też zachodzą zmiany.

Wraz z upływem czasu organy wewnętrzne zaczynają gorzej pracować, często odbija się to na wyglądzie oraz samopoczuciu. Skóra traci jędrność, mięśnie słabną, pojawiają się problemy ze wzrokiem, a nawet słuchem. Biologicznie jest to czas, kiedy rozpoczyna się okres menopauzy, wiąże się ona z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Bez wątpienia panie w tym okresie są zawodowo aktywne, mają wiele obowiązków domowych, jednak to nie powinno zwalniać ich z dbania o siebie. Kobiety powinny pamiętać o zasadach zdrowego stylu życia i podstawowych badaniach profilaktycznych.

Badania profilaktyczne zalecane kobietom po 50 roku życia – pakiety badań

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni co roku powinni wykonywać badania laboratoryjne. Warto wykonać pakiet badań krwi i moczu. Morfologia krwi umożliwia sprawdzenie poziomu cholesterolu, trójglicerydów i stężenia glukozy we krwi. Cukrzyca atakuje już w młodym wieku, jednak wraz z wiekiem jej wystąpienie jest bardziej prawdopodobne.

U pań konieczne jest badanie ginekologiczne, co najmniej raz w roku. Regularne badania ginekologiczne, cytologia i mammografia przyczyniają się do szybkiego wykrycia nowotworów, szczególnie raka szyjki macicy. Ważne jest samodzielne wykonywanie badania piersi, ponieważ ta profilaktyka pomaga wykryć niepokojące zmiany.

Nie można również zapomnieć o wizycie u stomatologa. Powyżej 50 roku życia zęby mogą psuć się szybciej. Ból zęba może skutecznie uprzykrzyć życie, dlatego warto temu zapobiec szybciej.

Złe funkcjonowanie tarczycy może być powodem wielu dolegliwości takich jak omdlenia czy problemy metaboliczne. Dlatego warto sprawdzać poziom TSH, regularne wykonywanie tego badania pozwala na szybką reakcje kiedy poziom hormonu jest nieodpowiedni i zastosowanie odpowiednich leków.

Już u kobiet po 40 roku życia zaleca się również ocenę stanu skóry. Na początku warto obserwować jej stan tak by szybko zauważyć zmiany, które mogą mieć podłoże nowotworowe. Niepokojące pieprzyki należy konsultować z dermatologiem.

Dodatkowe badania, które warto wykonać

Na liście dodatkowych badań warto odznaczyć badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego.  Diagnostykę warto rozpocząć od badania na krew utajoną w kale. Raz na 10 lat wskazane jest wykonanie kolonoskopii. Badanie nie jest przyjemne, ale pomaga wykryć choroby, które ukryte są głęboko w organizmie. Kobiety, u których rozpoczęła się menopauza powinny wykonać stężenie poszczególnych hormonów oraz poziom wapnia, żelaza i fosforu. 

Nie można zapomnieć o oznaczeniach kreatyniny, badanie pozwala na wczesne wykrycie chorób nerek. Większość chorób nerek w początkowej fazie nie daje żadnych oznak. Niepokojące objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. 

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Warto by kobieta miała świadomość jakie ryzyka ciążą na zdrowiu mężczyzn. Niejednokrotnie to ona wysyła partnera do lekarza. U mężczyzn po 50 roku życia zaleca się wykonywanie podobnych badań jak u kobiet. Badania takie jak morfologia czy analiza moczu są konieczne. Mężczyźni powinni wykonać badania w kierunku raka prostaty.  Określenie poziomu PSA jest podstawowym badaniem pomagającym określić stan prostaty.

Jakie korzyści płyną z regularnych badań profilaktycznych po 50 ?

Niezależnie od wieku profilaktyczne badania niosą za sobą jedynie pozytywne skutki. Pozwalają skontrolować stan swojego zdrowia i umożliwiają szybkie wykrycie nieprawidłowości. Dzięki zdiagnozowaniu choroby we wczesnym stadium można rozpocząć szybko leczenie, szanse na wyleczenie są wtedy ogromne.

Co więcej, aby zadbać o stan zdrowia osoby po 50 powinny zastanowić się nad zmianami w codziennym funkcjonowaniu. Mowa tutaj o zmianach takich jak zmiana trybu życia. Mowa tutaj o większej dawce ruchu, szczególnie dla pań, które prowadzą siedzący tryb życia. Przyjmowanie odpowiednich preparatów witaminowych oraz suplementów.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.