Badania hormonalne dla kobiet pomogą ochronić zdrowie, ale także życie. Są ważne w przypadku wykrywana wielu dolegliwości.

Zaburzenia hormonalne mogą występować w różnym wieku. Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od organizmu. Badania hormonalne dla kobiet mogą zostać zlecone do wykonania przez lekarza rodzinnego, a już na pewno przez ginekologa.

Czy muszę wykonać badania hormonalne dla kobiet?

Często mówi się, że u kobiet buzują hormony. Może jest to rzucone w tonie nieco ironicznym, ale może warto zdać sobie sprawę z tego, że niekiedy pewne zachowania wskazywać mogą, że hormony płciowe mogą znajdować się na nieprawidłowym poziomie. Warto oznaczyć profil hormonalny dla kobiety, jeżeli ma ona do czynienia m.in. z następującymi objawami:

 • wahania nastrojów;
 • nadmierny trądzik;
 • osłabienie libido;
 • problemy z zajściem w ciąże;
 • łamliwość paznokci, pogorszenie stanu skóry;
 • nieregularny cykl miesiączkowy lub jego brak;
 • ogólny spadek samopoczucia;
 • nadmierne owłosienie lub wręcz przeciwnie, nadmierne wypadanie włosów.

Prawda jest taka, że każda kobieta doskonale zna swój organizm i będzie zdawać sobie sprawę z tego, że będzie musieć wykonać badanie poziomu hormonów. Pozostaje tylko zadać pytanie – jakie badanie hormonów należy wykonać?

Poziom prolaktyny, TSH, estradiol

Hormon luteotropowy, czyli prolaktyna w zbyt dużej ilości może sprawić, że kobieta będzie miała problem z zajściem w ciążę. Poziom prolaktyny oraz inne badania można wykonać praktycznie w każdym laboratorium. Cena takich badan uzależniona jest od miasta, gdzie się je wykonuje.

TSH oznaczać może problemy z tarczycą. Na TSH należy wybrać się rano. W przypadku powtórzeń, te badanie hormonalne dla kobiet ponownie muszą zostać wykonane o tej samej porze.

Stężenie hormonu E2 (najwyższy poziom) występuje w trakcie owulacji. Estradiol podwyższony jest w ciąży. Jeżeli kobieta jednak wie, że nie spodziewa się dziecka, musi udać się do lekarza. Wysoki poziom może oznaczać problemy z jajnikami – w tym nowotwory. 

Progesteron i LH

Kolejne badania hormonalne dla kobiet to LH, czyli lutropina. Jest to hormon, który produkowany jest przez przysadkę mózgową. Nieprawidłowy poziom LH może  oznaczać problemy z płodnością lub też zaburzenie funkcjonowania przysadki albo podwzgórza, gruczolaka przysadki, nowotwory.

Progesteron nazywany jest również luteiną. Wśród objawów, które mogą świadczyć o tym, że kobieta powinna zbadać ten hormon, są obrzęki nóg, rąk, twarzy, żylaki, plamienia, problemy z cerą i włosami. Luteina, która jest poza obowiązującymi normami, może oznaczać wiele problemów, m.in. zespół policystycznych jajników, guzy, torbiele, a także rozwijającą się ciąże pozamaciczną.

Badania hormonalne dla kobiet – dlaczego warto wykonać je w laboratorium? Pakiety badań hormonalnych

Badanie poszczególnych hormonów należy wykonać z troski o własne zdrowie. Szczególnie, jeżeli kobieta zauważa u siebie wyżej wymienione objawy. Jak widać badania hormonalne dla kobiet mogą bowiem pomóc w rozpoznaniu wielu dolegliwości, które mogą być groźne nawet dla życia pacjentki. Nie tylko, jeżeli chodzi o nadczynność tarczycy, zaburzenia miesiączkowania, itd. Najgroźniejszy z nich jest nowotwór (np. rak szyjki macicy powodujący dużą ilość zgonów wśród kobiet). Trzeba to podkreślić – każda kobieta musi troszczyć się o swoje zdrowie.

Wśród innych badań hormonalnych, które kobieta może wykonać, jest:

 • testosteron – wysoki poziom męskich hormonów u kobiet może oznaczać guzy nadnerczy, zaburzenia pracy jajników;
 • DHEA-S – hormon, który może prowadzić do powstawania nadmiernego trądziku lub zaburzeń miesiączkowania;
 • FSH – czyli folikulotropina mierzona jest w przypadku kobiet, które mogą już znajdować się w okresie menopauzy. 

W laboratoriach dostępny jest pakiet badań hormonalnych dla kobiet, które dzieli się m.in. ze względu na wiek. Jeżeli kobieta ma wątpliwość co do tego, która opcja jest dla niej najlepsza, może skonsultować je z lekarzem. Z jego pomocą będzie można podjąć decyzję, aby na spokojnie już udać się do punktu pobrań na badanie.

Jaki wygląda przygotowanie do badania? Czy badanie uwzględnia pobranie krwi? Czy wystarczy mocz? W jakiej fazie cyklu należy zgłosić się na badania? Na takie pytania również należy poznać odpowiedzi, ponieważ może mieć to istotny wpływ na wynik badania. W ten bowiem sposób będzie można zdiagnozować wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, które pomogą w postawieniu trafnej diagnozy i podjęcia właściwego leczenia – o czym dalej zdecyduje lekarz.

Kasia (37)

Kasia jest prawdziwą entuzjastką życia. Jej ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie inspiracji sprawiają, że każdy jej tekst to podróż przez różnorodne tematy – od psychologii po sztukę. Z wykształcenia humanistka, z natury odkrywczyni, Kasia wierzy w siłę słowa pisanego, które może zarówno uczyć, jak i bawić. Jej artykuły są pełne pasji i głębokiego przekonania o tym, że każdy dzień jest okazją do nauki i doświadczania czegoś nowego.